Czy Ukraińcy chcą uczyć się naszego języka?

Image

Od czasu wybuchu konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy naszą granicę przekroczyło ponad 3,9 mln Ukraińców. Część z nich została na Podkarpaciu, w tym także w Stalowej Woli. Czy przebywający w naszym mieście Ukraińcy chcą uczyć się języka polskiego?

Wiele samorządów włącza się w akcję pomocy ludności ukraińskiej, organizując w swoich placówkach bezpłatne lekcje języka polskiego. Takiej pomocy oczekują uchodźcy, którzy zamieszkali w naszym mieście i w okolicy. Wielu z nich sygnalizowało nam taką potrzebę. Podkreślali w rozmowach z nami, że opanowanie podstawowych zwrotów i zdań pozwoliłoby im łatwiej asymilować się w nowym otoczeniu. Ułatwiłoby to także codzienny kontakt, zwiększyło poczucie bezpieczeństwa, i, co dla wielu z nich istotne, pomogło w znalezieniu pracy- piszą w interpelacji radni SPS (Renata Butryn, Damian Marczak, Dariusz Przytuła).

W przekonaniu radnych zajęcia można by zorganizować w Centrum Aktywności Seniora, wykorzystując dotacje rządowe na pomoc dla uchodźców.

Na darmowe lekcje mogłyby zapisać się w pierwszej kolejności osoby dorosłe. Proponujemy, aby naukę języka polskiego na popołudniowych zajęciach zaoferować także ukraińskiej młodzieży i dzieciom. Część z nich wybrała zdalne nauczanie w ukraińskim systemie szkolnym i pozostaje w izolacji od kontaktów z rówieśnikami. Lekcje języka polskiego służyłyby procesowi integracji- czytamy w interpelacji.

Jak podkreślają radni większość uchodźców, to matki z małymi dziećmi, dlatego propozycja jest taka, aby zajęcia dla najmłodszych odbywały się w tym samym czasie, co dla ich dorosłych opiekunów.

Z odpowiedzi na pismo radnych dowiadujemy się, że Gmina Stalowa Wola od 26 kwietnia 2022 r. finansuje działanie pn. „Wsparcie językowe i psychologiczne dla uchodźców z Ukrainy”.

Zainteresowanie odbiorców było duże. Początkowo w zajęciach uczestniczyło ponad 50 osób. Obecnie można zaobserwować tendencję spadkową, związaną z migracją uczestników (spadek do ok. 30 osób uczestniczących w zajęciach). Ponadto dzieci i młodzież uczęszczające do stalowowolskich szkół korzystają z dodatkowych, bezpłatnych zajęć nauki języka polskiego dla cudzoziemców w wymiarze 6 godzin tygodniowo- czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Do 31 maja br. w Stalowej Woli zostały nadane 773 numery PESEL dla obywateli Ukrainy (ze statusem UKR). Zameldowanych na pobyt czasowy w Stalowej Woli jest 167 Ukraińców.

Zobacz również: Ile już kosztował miasto pobyt dzieci z Ukrainy? Ile osób przybyło do Stalowej Woli?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =