Rekuperacja powietrza - na czym polega ta technologia?

Materiał zewnętrzny Image

Wymiana zużytego powietrza i jego oczyszczania z pomocą jednego urządzenia. Czy to możliwe? Jak działa rekuperator? Jakie korzyści przynosi instalacja systemu rekuperacji w domu?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to jeden ze sposobów wentylacji mechanicznej. Dzięki temu systemowi można odzyskać część ciepła ogrzanego powietrza. To przeciwieństwo stosowanej od lat, tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jak sama nazwa wskazuje, system ten wykorzystuje prawa fizyki. Ciepłe powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez ciąg kominowy i wypychane na zewnątrz. Prostota działania systemu jest równocześnie jego wadą. Ciepłe powietrze, które wydostaje się na zewnątrz, powoduje ogromne straty energetyczne. Pomieszczenia szybko się wychładzają i muszą być dogrzewane. Wiąże się to z bardzo dużymi kosztami ogrzewania zimą. Innym minusem tego rozwiązania gorsza cyrkulacja powietrza i brak odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia. Większa wilgotność powoduje, że w pomieszczeniach jest bardzo duszno. Inaczej z tym radzi sobie system zwany rekuperacją. W tym rozwiązaniu ruch powietrza jest wytwarzany przez urządzenia nazywane rekuperatorem. Ten element systemu wentylacji zajmuje się kontrolą ruchy powietrza wchodzącego i wyprowadzanego z pomieszczenia. Nagrzane powietrze wyprowadzane z pomieszczenia jest oczyszczane z takich substancji jak kurz, dwutlenek węgla i innych drobin powodujących alergie.

Główne zadania systemu rekuperacji

Oczyszczanie powietrza to nie główne zadanie systemu. Najważniejszym jest częściowe odzyskiwanie ciepła i ponowne wprowadzenie go do pomieszczenia. Odzyskane powietrze jest łączone ze świeżym strumieniem powietrza. Dzięki takiemu obiegowi powietrza nie tylko wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie, ale również będziemy funkcjonować w lepszej jakości powietrzu. W zimie okna często są zamknięte. W domu gromadzą się duże pokłady dwutlenku węgla, który powoduje gorsze samopoczucie. Rekuperacja dostarcza cenny tlen i pozbywa się dwutlenku węgla. Nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń i dostawania się do środka zanieczyszczeń. Rekuperacja najlepiej sprawdzi się, współpracując z systemem klimatyzacji i pompami ciepła. Decydując się na takie rozwiązanie, rozsądnie jest postawić na nowoczesne i ekologiczne systemy. Takich dostarcza firma Elektro Control. Oferują wysokiej jakości rekuperatory i pompy ciepła (https://instalacjefotowoltaiczne.com/pompa-ciepla-fotowoltaika/).

Rekuperacja – budowa systemu

System rekuperacji składa się z rekuperatora i systemu kanałów wentylacyjnych. Kanały służą do rozprowadzania powietrza. Rekuperacja nazywana jest również zrównoważoną wentylacją nawiewno – wywiewną z odzyskiem ciepła. Nazwa wzięła się ze sposobu funkcjonowania systemu. Powietrze nawiewane i wywiewane równoważy się podczas pracy instalacji.

Rekuperator – punkt centralny systemu

Rekuperator to serce całego systemu. Wyposażony jest odpowiednią elektronikę, wentylatory i wymiennik ciepła. To właśnie w wymienniku ciepła, gdzie spotykają się dwa strumienie, następuje odzysk energii. Dzięki temu urządzeniu w pomieszczeniu można oddychać świeżym, czystym powietrzem bez konieczności otwierania okien i strat ciepła. Urządzeniem wartym uwagi jest rekuperator marki Elektro Control. To ekologiczne i oszczędne rozwiązanie.

System rekuperacji to niewątpliwie korzyści dla zdrowia i portfela. Warto zainteresować się tą technologią i podnieść komfort życia montując urządzenie w domu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =