Nasada kominowa. Do czego służy i jaką wybrać?
Mieszkasz w II lub III strefie obciążenia wiatrem? Okazało się, że w projekcie Twojego domu popełniono błąd przy planowaniu instalacji kominowej? A może wokół domu wyrosły potężne drzewa lub pojawiły się wysokie budynki? W takim razie nasada kominowa jest tym, czego potrzebujesz. Sprawdź dlaczego warto, a niekiedy wręcz trzeba, zamontować nasadę oraz jaki model wybrać.
Po co montować nasady kominowe?
Każdy budynek musi posiadać sprawny system odprowadzania na zewnątrz spalin i zanieczyszczonego powietrza. Zazwyczaj jego działanie opiera się na wykorzystywaniu naturalnej siły grawitacji. Powietrze ogrzewa się w pomieszczeniach, jego gęstość maleje, a potem unosi się ku górze wraz z zanieczyszczeniami. Niekiedy system ten przestaje funkcjonować prawidłowo. Dzieję się tak chociażby za sprawą mocnych podmuchów wiatru, opadów atmosferycznych, błędów w konstrukcji lub jeśli wokół domu pojawią się wysokie drzewa i budynki, co zakłóca prawidłową cyrkulację powietrza. Mieszkanie w domu z niesprawnym systemem wentylacji i odprowadzania spalin to nie tylko narażanie się na dyskomfort, ale i na niebezpieczeństwo. Na szczęście nie trzeba rozpoczynać kosztownego remontu ani organizować przeprowadzki. Istnieje proste rozwiązanie – zakup nasady kominowej. Takie nakładki wspomagają ciąg, chronią komin przed opadami atmosferycznymi i przed wiatrami opadającymi, a ruchome nasady dodatkowo odstraszają ptaki, które mogłyby założyć w kominie gniazdo i zablokować wylot. Wystarczy wybrać odpowiednią nasadę spośród kilku modeli dostępnych na tej stronie: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/nasady-kominowe, żeby szybko usprawnić działanie kominów.
Nasady kominowe – co mamy do wyboru?
Wybór nasad jest duży. Można kupić nasadę obrotową, stałą lub samonastawną, a w ofercie są jeszcze daszki. Która z nich okaże się najlepsza? Wiele zależy od usytuowania budynku. Nasady stałe mają za zadanie wytwarzać podciśnienie po stronie zawietrznej i w ten sposób regulować ciąg. Nie zmieniają swojego położenia względem podmuchów wiatru. Jednym z typów nasad stałych są daszki, które zabezpieczają komin przed opadami. Tutaj: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/daszki-kominowe znajdziesz daszki bez podstawy, typu Napoleon lub kopertowe. Nasady stałe są tanie i dobrze chronią otwór kominowy przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, ale jeśli w budynku występują duże zakłócenia ciągu, lepszym rozwiązaniem okaże się montaż nasad ruchomych – obrotowych lub samonastawnych. Ten pierwszy typ zawiera głowicę, która obraca się wokół własnej osi pod wpływem wiatru i wytwarza turbulencję wzmacniającą ciąg. Nasady obrotowe dostępne są w wersji podłużnej lub kulistej. Podłużna sprawdzi się, jeśli kominy są rozmieszczone w niewielkich odległościach. Nasady obrotowe dobrze spełnią swoją funkcję na terenach obciążonych wiatrem. Wiele pozytywnych opinii mają też nasady samonastawne, czyli strażaki. Ich pozycja zmienia się pod wpływem wiatru, a osłona chroni otwór kominowy przed opadami i ponownym zasysaniem zanieczyszczeń. Strażaki kominowe w różnych rozmiarach zamówisz przez Internet, na tej stronie: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/strazaki-kominowe.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Gdy wiadomo już jaki typ nasady wybrać, trzeba jeszcze upewnić się co do podstawowych parametrów. Nasada musi być dobrze dopasowana do komina. Zarówno za mały, jak i za duży model nie zadziałała w pełni wydajnie. Przed dokonaniem zakupu należy więc starannie wymierzyć średnicę przewodu kominowego. Średnica nasady powinna pokrywać się z otworem kominowym. Znalezienie odpowiedniego rozmiaru nie zawsze jest możliwe, więc część producentów proponuje klientom wyprodukowanie nasady pod konkretny wymiar. To bardzo pomocne rozwiązanie. Trzeba także zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana nasada. W zależności od tego, jakie urządzenie grzewcze stosujesz, musisz wybrać nasadę wykonaną z materiałów kwaso- lub żaroodpornych.
Nasady kominowe – jaka cena?
Ceny nasad są zróżnicowane i zależą m.in. od typu nasady, jej rozmiaru i materiału, z jakiego została wykonana. Najtańsze są nakładki kominowe stałe. Niektóre modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Na nasady obrotowe i samonastawne trzeba przeznaczyć kilkaset złotych.
Montaż nasady kominowej to skuteczny sposób na zwiększenie wydajności systemu wentylacji i odprowadzania spalin. Ceny nasad nie są wygórowane, a montaż jest prosty. Pozostaje więc tylko wybrać odpowiedni model i zamówić go wygodnie przez Internet.
Komentarze