Jak przebiega proces o podział majątku małżonków i ile trwa?
Sprawy o podział majątku są niezależne od spraw rozwodowych. Można co prawda przeprowadzić je równolegle, ale także zanim dojdzie do rozwodu, a nawet kilka lat po nim. Nie ma także obowiązku przeprowadzania podziału, jednak warto tego dokonać, aby konkretne jego elementy stały się własnością jednej, a nie dwóch osób. Jak wygląda proces o podział majątku i jak długo trwa?
Podział majątku – co musisz wiedzieć
Podział majątku może nastąpić w sposób polubowny – jeśli małżonkowie dojdą do porozumienia w kwestii poszczególnych dóbr, które są ich współwłasnością. Jeżeli powstają kwestie sporne, rozstrzyga je sąd. W każdej z tych sytuacji, mogą pojawić się trudności, dlatego warto skorzystać wówczas ze wsparcia, jakie zapewnia prawnik od podziału majątku małżonków, który pomoże dopełnić ważne procedury. Skomplikowane sprawy o podział majątku mogą trwać nawet kilka lat. W dużej mierze zależy to od tego, jak dogadają się sami małżonkowie. Oczywiście istnieją sytuacje, kiedy warto domagać się swoich roszczeń na drodze sądowej.
Podział majątku wspólnego przed rozwodem
Podziału majątku można dokonać przed złożeniem wniosku o rozwód, ale możliwy jest także podział bez rozwodu. Należy wówczas sporządzić umowę o podział majątku wspólnego, która będzie miała formę aktu notarialnego. Dobrym rozwiązaniem w tej kwestii jest zasięgniecie porady prawnika od podziału majątku małżonków, który pomoże zabezpieczyć nasze interesy.
Podział majątku wspólnego po rozwodzie
Jest częściej spotykaną opcją, ale również może odbyć się w sposób polubowny. Jeśli to rozwiązanie okaże się niemożliwe, kwestie sporne pomoże rozstrzygnąć sąd. Finałem sprawy o podział majątku będzie decyzja sądu o tym, jakie elementy przypadną na rzecz jednej ze stron. Wiąże się to z koniecznością spłaty lub dopłaty na rzecz drugiego małżonka. W szczególnych przypadkach podział majątku może nie być równy. Przyczyną bywa np. rażące naruszanie obowiązków przez jednego małżonka lub stopień, w jaki przyczynił się on do powstania majątku wspólnego. Dobry prawnik od podziału majątku małżonków wyjaśni, czy mamy podstawy do tego typu roszczeń.
Podział majątku w trakcie rozwodu
Najszybszy i najmniej kosztowny sposób wiąże się z przeprowadzeniem sprawy o podział majątku wraz z procesem rozwodowym. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, w których małżonkowie doszli wcześniej do porozumienia i ustalili między sobie warunki.
Majątek wspólny a osobisty – jak to odróżnić?
Najważniejszą informacją dla rozwiedzionych małżonków jest fakt, że sprawy o podział majątku dotyczą tylko majątku wspólnego – nie osobistego. Jak odróżnić te dwie grupy? Otóż do majątku osobistego zaliczymy wszystko, czego jedna ze stron dorobiła się przed zawarciem małżeństwa. Z kolei majątek wspólny stanowią dobra nabyte w trakcie związku małżeńskiego, również te, które pozyskał jeden z partnerów. Adwokat od podziału majątku małżonków wyjaśni nam wszelkie wątpliwości i niejasności związane z tym, co możemy wliczyć do danej grupy dóbr i jakie szanse mają nasze roszczenia.
Więcej informacji na temat podziału majątku znajdziesz na stronie: https://www.kancelariamlynska.pl/podzial-majatku-gdansk/
Komentarze