Kogo dotyczy podatek od środków transportowych?

Materiał zewnętrzny Image

Podatek od środków transportowych zaliczany jest do opłat lokalnych, odprowadzanych do właściwego urzędu gminy, o którym zdarza się przedsiębiorcom zapominać. Z pozoru proste regulacje niekiedy okazują się bardzo zawiłe, co sprawia, że podatnicy mają pewne problemy z ich zrozumieniem. Podatek od środków transportów powinien być opłacany w wyznaczonych terminach i według ustalonej stawki po uprzednim złożeniu stosownej deklaracji.

Co jest przedmiotem opodatkowania?

Pierwszym wyzwaniem, jakie stoi przed przedsiębiorcami jest ustalenie rodzaju środków transportu, które podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z obowiązującą ustawą o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podlegają samochody ciężarowe o masie przekraczającej 3,5 tony, ciągniki siodłowe i balastowe o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony, przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów większą niż 7 ton.

Warto także dodać, że wszystkie niezbędne informacje o pojeździe znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Co istotne, organy podatkowe nie mają prawa do ustalania danych technicznych pojazdów, takich jak dopuszczalna masa całkowita. Dodatkowymi dokumentami, na których może się opierać urząd, są między innymi pozwolenia czasowe, świadectwa homologacji i karty pojazdów. Należy także poruszyć kwestie opodatkowania ciągników siodłowych. W ich przypadku ważna jest dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów, a nie samego ciągnika i jest to inna pozycja w dowodzie rejestracyjnym, która ma znaczący wpływ na wartość opłacanego podatku. Więcej o przedmiotach opodatkowania przeczytasz na https://przyjazne-deklaracje.pl/kto-i-kiedy-ma-obowiazek-placenia-podatku-od-srodkow-transportowych/.

Kogo dotyczy podatek od środków transportowych?

Podatnicy stoją przed jeszcze jednym istotnym zagadnieniem - kto powinien opłacać podatek od środków transportowych. O ile w przypadku osoby fizycznej lub prawnej nie ma wątpliwości, czy problemu, to już w przypadku współwłaścicieli mogą się one pojawić. Tutaj należy w szczególności zwrócić na zapis w art. 9 ust. 1 zdanie 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Znajduje się tam informacja, że za właściciela pojazdu uznaje się również jednostki, które nie posiadają osobowości prawnej, jeśli środek transportu jest na nie zarejestrowany. W przypadku współwłaścicieli obowiązek uiszczania podatku od środków transportu ciąży na nich solidarnie, co oznacza, że każdy z nich jest zobowiązany do rozliczania daniny, a zapłata przez jednego współwłaściciela zwalnia innych z tego obowiązku.

Zwrot podatku i zwolnienia

Inną problematyczną kwestią jest zwrot podatku w przypadku transportu kombinowanego, czyli takiego, który uwzględnia pokonane trasy w ciągu roku koleją. Podatnikowi, w zależności od liczby wykonanych przejazdów z ładunkiem lub bez, przysługuje prawo do zwrotu podatku w równowartości 100%. Płatnik powinien w tym zakresie złożyć stosowne pismo do 31 marca kolejnego roku podatkowego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =