Historia złota - co musisz o niej wiedzieć?

Materiał zewnętrzny Image

Być może tego nie wiesz, ale złoto jest jednym z tych kruszców, który został doceniony najwcześniej. Złoto jest wypłukiwane już od kilku tysięcy lat i od zawsze wzbudza wiele emocji. Złoto od zawsze wiązało się ze statusem społecznym i bogactwem. Obecnie wciąż jest ono kojarzone z osobami o zasobnym portfelu. Co powinieneś wiedzieć na temat tego wyjątkowego metalu? Czy wiesz, co wpływa na kurs złota?

Historia złota

Złoto było z powodzeniem pozyskiwane już przez starożytnych Egipcjan i Babilończyków 6 tysięcy lat przed naszą erą. Już wtedy było ono wykorzystywane do produkcji biżuterii i cennych przedmiotów. Jego ilości były śladowe, więc szybko stało się dobrem luksusowym dostępnym tylko dla nielicznych. W starożytności największe zasoby złota odkryto w Nubii i Indiach. Starożytni Rzymianie pozyskiwali je także z terenów obecnej Hiszpanii i Portugalii. Najczęściej złoto wydobywa się w postaci niewielkich grudek, blaszek lub piasku. Rzadkością są większe bryłki, które nazywane są samorodkami. Mimo że złoto jest pozyskiwane w tak małych fragmentach, to do 2017 roku łącznie znaleziono aż 190 tys. ton złota. To naprawdę potężna ilość, która została wykorzystana do produkcji biżuterii, dóbr luksusowych oraz przeznaczona do przygotowania tzw. złota inwestycyjnego.

Gorączka złota

W historii pozyskiwania złota bardzo ciekawym etapem była tzw. gorączka złota. Jest to czas, kiedy wiele osób wierzyło, że w Stanach Zjednoczonych znajdują się ogromne pokłady tego kruszcu. Wtedy to wiele osób wyruszało na poszukiwanie żył złota i liczyło na to, że w krótkim czasie stanie się bogaczami. Gorączka złota miała miejsce od około 1800 roku. Wtedy to dziecko znalazło złoty samorodek o masie 17 funtów. Bez wątpienia był to prawdziwy skarb, który zachęcił innych do wzmożonych poszukiwań. Większość z nich niestety była zakończona fiaskiem, a koszty pozyskiwania kruszcu ostatecznie okazywały się dużo wyższe niż zyski z niego. Mimo to wielu Amerykanów wciąż liczy na to, że odnajdą potężne złoża złota.

Od czego zależy cena złota?

Od zawsze mówi się o tym, że złoto jest najlepszą inwestycją na trudne czasy. Trudno z tym dyskutować, bo jak dotąd złoto głównie drożeje i ryzyko straty na jego zakupie jest dość niskie. Warto poznać czynniki, które wpływają na kurs złota, by móc skuteczniej przewidywać jego ewentualne zmiany.

- podaż - im mniej złota jest dostępnego na rynku, tym więcej ono kosztuje. To naturalne w sytuacji, gdy pojawia się niedobór jakiegoś dobra. Gdy jest ono trudno dostępne, to klienci są skłonni zapłacić za nie więcej,

- sytuacja polityczna - w przypadku wojny lub poważnego kryzysu zwykłe środki pieniężne przestają mieć znaczenie. Z tego powodu w takich okresach ludzie chętniej inwestują w złoto, które bywa nazywane też "twardą walutą". Łatwo jest je przemieścić, ukryć i można wykorzystać je jako środek płatniczy, gdy wszystkie inne przestaną obowiązywać,

- stopy procentowe - to właśnie one odzwierciedlają koszt pozyskania pieniądza, więc siłą rzeczy mają one też bezpośredni wpływ na cenę złota i innych aktywów finansowych. Stopy procentowe wpływają na wydatki konsumentów. Jeśli są one przez długi czas utrzymywane na niskim poziomie, to mogą one doprowadzić do recesji. Trzeba też pamiętać, że w przypadku złota koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kurs dolara. Gdy stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie, to dolar amerykański traci na wartości. Gdy z kolei on się umacnia, to złoto tanieje.

- sytuacja gospodarcza - gdy społeczeństwo się bogaci, to szuka nowych sposobów na inwestowanie pieniędzy. W związku z tym rośnie popyt na dobra luksusowe oraz złoto. Z tego powodu jego cena także może rosnąć.

- inflacja - gdy inflacja rośnie, ludzie szukają sposobów na zabezpieczenie wartości posiadanych przez nich oszczędności przed utartą rzeczywistej wartości. Stąd też decydują się na zakup złota, którego w tej sytuacji wartość rośnie. Aktualna cena złota: https://jakikurs.pl/metale/cena-zlota/

- ceny ropy naftowej - teoretycznie nie ma bezpośredniego związku pomiędzy ceną ropy naftowej i kursem złota. W rzeczywistości jednak można zauważyć pewien schemat. Jeśli ropa naftowa drożeje np. na skutek konfliktu, który uniemożliwił jej wydobycie lub transport, to zwiększają się koszty przedsiębiorstw. To z kolei oznacza wzrost cen, czyli inflację, a ta jest powodem wzrostu cen złota.

- gromadzenie rezerw przez banki centralne - banki centralne zwłaszcza w krajach rozwijających się intensywnie skupują złoto. W nich popyt zdecydowanie przewyższa podaż na złoto. Stąd też mogą one wpływać na wzrost cen tego kruszcu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =