Czy wiesz, skąd biorą się przypływy i odpływy? Wyjaśniamy!
Czasami zaskakujące jest, jak wielki wpływ na nasze życie może wywierać kosmiczne usytuowanie Ziemi. Zmiany pór roku, widoczność gwiezdnych konstelacji, cykliczne kaprysy pogody, a także wiatry i opady niesione przez prądy morskie — to jeszcze nie wszystko, co może nam zafundować astronomiczna karuzela. Jednym z najciekawszych i jednocześnie najbardziej powszechnych zjawisk codziennie odbywających się na kuli ziemskiej są pływy morskie. A jeżeli coś dzieje się codziennie bez naszej ingerencji — możemy mieć pewność, że to sprawka ruchu ciał niebieskich.
Pływy morskie to zasługa srebrnego globu!
Księżyc to nie tylko zachwycająca ozdoba nocnego nieba, lecz także nasz kosmiczny zegar. Fazy jego widoczności dla oczu ziemskiego obserwatora zależą od kąta nachylenia Księżyca względem Ziemi. Najlepiej widoczny jest on podczas pełni, kiedy lśni odbitym światłem słońca. Z kolei w czasie nowiu Księżyc znika z naszego pola widzenia, kiedy to Ziemia blokuje jego dostęp do światła słonecznego. Konkretne fazy księżyca mają także zasadnicze znaczenie dla intensywności pływów morskich.
Najłatwiej jest to zrozumieć, mając w ręce tabelę pływów wyznaczoną dla konkretnego miejsca na mapie. Głębokość konkretnego punktu morza lub oceanu w odniesieniu do tzw. zera mapy zmienia się w zależności od dnia miesiąca księżycowego. Przypływy i odpływy stają się coraz intensywniejsze w dniach bezpośrednio poprzedzających pełnię i następujących tuż po niej. Kulminacyjne fale pływowe występujące podczas pływów syzygijnych, czyli tych występujących podczas trwania pełni Księżyca, mogą osiągać w miejscach najmocniej wyeksponowanych na ich działanie niemal 20 metrów amplitudy! W takich miejscach trzeba bardzo uważać, szczególnie podczas podróży drogą wodną.
Aby oswoić się z tematem warto postarać się o właściwe przeszkolenie. Specjalistyczne kursy FairWinds oswajają pływy morskie i wiele innych ważnych tematów, dotyczących nawigowania oraz bezpieczeństwa na wodzie.
Gdzie najwygodniej zaobserwować co to są pływy?
Najdogodniejszym punktem, w którym doświadczysz zjawiska pływów, będzie wybrzeże, okalające otwarte morze lub ocean. Świetnie nadają się do tego szczególnie zatoki oceaniczne, które w związku ze swym kształtem dodatkowo potęgują wysokość fal pływowych. Istnieją także miejsca na lądzie, które ze względu na przypływy i odpływy są czasowo niedostępne z powodu podwyższonego ryzyka utonięcia!
Słynny przykład takiego wyjątkowego i niebezpiecznego miejsca stanowi francuska droga Passage du Gois. Łączy ona stały ląd z niewielką wyspą leżącą na Atlantyku, ma nieco ponad 4 km długości i pochłonęła już wiele aut należących do nieostrożnych kierowców. Każdego dnia zalewa ją potężna fala pływowa, która w kulminacyjnych momentach może dochodzić do 4 metrów wysokości. Wzdłuż drogi wybudowano nawet wieżyczki ratunkowe, które ocaliły już wiele osób zaskoczonych przez przypływ.
Pływy morskie – rodzaje
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pływów. Jednym z nich jest już wyżej wspomniany pływ syzygijny, który ma miejsce podczas pełni księżyca. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie wtedy Ziemia, Księżyc i Słońce znajdują się w jednej linii, co wzmaga działanie siły grawitacji Księżyca, oddziałującej na wody mórz i oceanów. Drugi, znacznie mniej intensywny rodzaj pływów nazywamy kwadraturowym. Odbywa się on w czasie nowiu, podczas którego dochodzi do skrajnego wychylenia księżyce względem układu Ziemia-Słońce.
Widzimy zatem, że kosmos realnie oddziałuje na nasze codzienne życie w dosłownym znaczeniu tego słowa. Aby być bezpiecznym na morzu w czasie pływów, należy dogłębnie zapoznać się z tym ważnym dla bezpieczeństwa tematem. Podczas gdy jedynie dotknęliśmy tego ciekawego zagadnienia w powyższych akapitach, szkoleniowcy z FairWinds na temat pływów nauczą cię dosłownie wszystkiego!
Komentarze