Czy mięso, które jemy w powiecie jest bezpieczne?

Image

Na jakie choroby zapadały w ubiegłym roku zwierzęta, które hodowane były na terenie powiatu stalowowolskiego? Czy to, co jemy, jest bezpieczne?

Raport na ten temat corocznie przygotowywany jest przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii. W najnowszym czytamy, że występowanie chorób zakaźnych zwierząt na terenie powiatu Stalowa Wola determinowane jest ogólną sytuacją epizootyczną (epidemiologiczną) kraju, a także sytuacją w krajach ościennych. Zmiany klimatyczne, migracje zwierząt, a także ludzi, handel zwierzętami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego, zarówno spożywczymi, jak też ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego, umożliwia przenoszenie się chorób na dalekie odległości. Obecnie występujące choroby takie jak grypa ptasia, ASF, wścieklizna, choroba niebieskiego języka obejmują tereny wielu krajów na rożnych kontynentach. Polska będąc członkiem UE jest też krajem, który podpisał porozumienie w ramach Międzynarodowego Urzędu do Spraw Epizootii obecnie przekształcony w Światową Organizację do Spraw Zdrowia Zwierząt (OIE) jest zobligowana do informowania o każdym przypadku wystąpienia choroby zakaźnej podlegającej obowiązkowi zwalczania. Do Polski płyną również informacje o występowaniu chorób w innych krajach stowarzyszonych.

W powiecie stalowowolskim nie odnotowano wścieklizny (18.09.2020 r. wygaszono ostatnie ognisko choroby). Mieliśmy wiele działań związanych z ASF (Afrykański Pomór Świń). 7.03.2021 r. znaleziono 8 szt. padłych dzików, u których potwierdzono ASF. Kolejnego dzika znaleziono tydzień później. Przypadek (ognisko) następne stwierdzono w okolicy rzeki Sanna w Antoniówce 20.04.2021 r. (3 martwe dziki), a następnie 11.05.2021 r. ujawniono 1 dzika obok drogi krajowej w Zdziechowicach Pierwszych. Inspekcja przez cały czas monitorowała zagrożenie, badając każdego dzika padłego niezależnie od przyczyny oraz każdego dzika odstrzelonego na terenie Powiatu Stalowowolskiego. 20 lipca, 2 sierpnia, 11 października, 22 listopada i 29 listopada 2021 r. u 5 dzików odstrzelonych na terenie gmin Zaklików i Radomyśl n/Sanem stwierdzono badaniem laboratoryjnym obecność wirusa, co jest jednoznaczne z uznaniem wystąpienia choroby. Łącznie na terenie Powiatu Stalowowolskiego w 2021 r. wystąpiło 9 przypadków (ognisk) ASF z udziałem 18 dzików. Również ASF ujawniono w gospodarstwie rolnym w Zdziechowicach Pierwszych (11 szt.). Wybito wówczas zwierzęta w promieniu 1,3 km (w 6 gospodarstwach kontaktowych). Przeprowadzono dezynfekcję w pomieszczeniach i na podwórkach oraz środków transportu wiozących zwierzęta do utylizacji. Rolnicy otrzymali odszkodowania. Przeszukano przyległe lasy celem zidentyfikowania dzików. W roku 2021 myśliwi odstrzelili 654 dzików, a w roku 2022 do 28 lutego odstrzelono 104 sztuki (uzyskano 1 wynik dodatni – tusza została zutylizowana).

W powiecie stalowowolskim nie odnotowano występowania choroby pod nazwą zgnilec amerykański pszczół. W naszym rejonie znajduje się 292 gospodarstw pasiecznych, w których żyje ponad 6,5 tys. rodzin pasiecznych. Choroba, która powoduje spustoszenie w ulach pojawiała się już na terenie Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Ominęła nasz powiat również grypa ptasia (HPAI), choć jej przypadki odnotowano i w naszym województwie. Nie było też stawianych podejrzeń HPAI w powiecie.

Aktualnie Inspekcja Weterynaryjna monitoruje choroby:

- u bydła: gruźlica, białaczka i bruceloza, chlamydioza, gorączka Q, choroba niebieskiego języka, BSE;

- u owiec i kóz – bruceloza, choroba niebieskiego języka, trzęsawka owiec;

- u świń – choroba Aujeszkyego, klasyczny pomór świń, afrykański pomór świń, leptospiroza, włośnica, bąblowice;

- u koni: NZK (niedokrwistość zakaźna koni), zaraza stadnicza, zakaźne zapalenie tętnic;

- u ryb: KHV u karpi – (choroba wirusowa);

- u pszczół: – zgnilec amerykański, warroza;

- u lisów - wścieklizna;

- u psów i kotów - które pokąsały lub podrapały – wścieklizna;

- u ptactwa domowego i dzikiego: grypa ptasia.

W minionym roku na terenie powiatu nie stwierdzono zagrożenia epizootycznego ze strony żywności pochodzenia zwierzęcego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =