Tymczasowe aresztowanie – przesłanki, czas i odwołanie

Materiał zewnętrzny Image
Tymczasowe aresztowanie – przesłanki, czas i odwołanie

Tymczasowe aresztowanie to najsurowszy środek zapobiegawczy, który funkcjonuje w polskim kodeksie postępowania karnego. Warto być świadomym kiedy można zostać tymczasowo aresztowanym, a także ile areszt może trwać i czy mamy możliwość jego skrócenia bądź uchylenia.

Kiedy stosowany jest areszt tymczasowy?

Tymczasowe aresztowanie może być zastosowane w przypadku konieczności zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, wyjątkowo w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego przestępstwa o ciężkim charakterze.

Ma ono zastosowanie tylko wtedy, gdy dowody zebrane w trakcie prowadzonego postępowania, ale jeszcze przed zastosowaniem środka zapobiegawczego, wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia czynu karalnego o ciężkim charakterze.

Kryteria zastosowania tymczasowego aresztowania

Przesłanki do zastosowania tymczasowego aresztowania określone są w art. 258 k.p.k.:

uzasadniona obawa ucieczki bądź ukrycia się oskarżonego, szczególnie wówczas, gdy nie jest możliwe ustalenie jego tożsamości lub gdy nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu;

obawa mataczenia (nakłaniania do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień)

grożąca oskarżonemu surowa kara (wówczas gdy zarzuca się mu popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata);

uzasadniona obawa, że oskarżony, któremu zarzucono popełnienie zbrodni lub umyślnego występku, popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu, lub popełnieniem takiego przestępstwa groził (tzw. areszt prewencyjny).

Istotne jest, że wystarczy zaistnienie jednej wyżej wymienionej przesłanki, by można było zastosować tymczasowe aresztowanie.

Na jak długo orzekane jest tymczasowe aresztowanie?

Tymczasowe aresztowanie orzekane jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Wyjątkowo na wniosek prokuratora, okres ten może być przedłużony każdorazowo o kolejne trzy miesiące.

Łącznie okres tymczasowego aresztowania w trakcie postępowania przygotowawczego, nie powinien przekroczyć 12 miesięcy. Natomiast łączny okres stosowania tymczasowego aresztowania do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd zasadniczo nie może przekroczyć 2 lat.

Czy areszt tymczasowego może zostać uchylony lub zmieniony na łagodniejszy środek zapobiegawczy?

Areszt tymczasowy może zostać zarówno uchylony jak i zmieniony na łagodniejszy środek zapobiegawczy. Zażalenie na aresztowanie wnosi obrońca osoby aresztowanej w dowolnym momencie podczas trwania aresztu.

Wniosek składa się do prokuratury w przypadku postępowania przygotowawczego lub do sądu, który zajmuje się rozpatrzeniem sprawy (podczas postępowania sądowego).

W sytuacji tymczasowego aresztowania lub zatrzymania ważna jest szybka reakcja. By pobyt w areszcie skrócić lub się od niego odwołać, warto zasięgnąć pomocy doświadczonego adwokata.

W Warszawie od lat działa Kancelaria Adwokacka Adwokat Adam Zaborski, specjalizująca się w sprawach karnych i pomocy tymczasowo aresztowanym. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej warszawskiej kancelarii: https://www.adwokat-zaborski.pl

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =