Ból ucha po basenie – przyczyny, łagodzenie dolegliwości, zapobieganie
Ból ucha po basenie – przyczyny dolegliwości
Ból ucha po basenie to nieprzyjemny stan, który dotyka wielu miłośników pływania, zarówno amatorów, jak i zawodowców. Obecność wody w kanale słuchowym często prowadzi do przykrych konsekwencji zdrowotnych i dyskomfortu. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu ucha po basenie. Poznaj sposoby łagodzenia dolegliwości bólowych.
Ból ucha po basenie zwykle jest jednym z objawów zapalenia ucha zewnętrznego, zwanego potocznie ,,uchem pływaka’’. Nurkowanie i pływanie na basenie sprawiają, że w przewodzie słuchowych gromadzi się nadmiar wilgoci, co sprzyja rozwojowi tego rodzaju infekcji. Ucho pływaka znacznie częściej jest diagnozowane u dzieci niż osób dorosłych (ze względu na krótką i szeroką trąbkę słuchową, do której łatwiej przedostaje się woda). To schorzenie infekcyjne jest wywołane przez drobnoustroje, a dokładnie bakterie, dla których ciepłe, wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju. Zwykle to Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) i Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty). Ryzyko wystąpienia zapalenia ucha zewnętrznego zwiększają:
• regularne korzystanie z sauny,• noszenie aparatu słuchowego,
• używanie słuchawek dousznych,
• wady anatomiczne ucha,
• kąpiel w zbiornikach wodnych z brudną wodą,
• niewłaściwa higiena.
Do zakażenia może dojść również podczas wizyty w krajach tropikalnych, gdzie panuje podwyższona wilgotność powietrza. Więcej zachorowań na ucho pływaka odnotowuje się latem, gdy wiele osób nie przykłada szczególnej uwagi do starannego osuszaniu uszu po wyjściu z basenu.
Ból ucha po basenie – objawy ucha pływaka
Ból ucha po basenie i w ciągu dnia to niejedyny objaw zapalenia ucha zewnętrznego. Do innych symptomów choroby należą:
• uczucie rozpierania w uchu,• wrażenie zatkanego ucha,
• świąd,
• tkliwość ucha,
• zaczerwienienie przewodu słuchowego,
• wysięk z ucha,
• gorączka lub stan podgorączkowy.
Zastanawiasz się, jak zniwelować ból ucha po basenie oraz inne, dokuczliwe dolegliwości, które towarzyszą infekcji?
Ból ucha po basenie – łagodzenie dolegliwości
W zależności od rodzaju chorobotwórczych patogenów niezbędne może być wdrożenie miejscowej bądź doustnej antybiotykoterapii. By na dobre uwolnić się od dyskomfortu, warto w tym celu odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa, który postawi odpowiednią diagnozę. Jeśli chcesz złagodzić ból ucha po basenie, możesz wypróbować wyrób medyczny LIX w formie kropli, który jest łatwy w aplikacji i szybko przynosi ulgę w bólu. Dzięki obecności glicerolu krople ułatwiają usunięcie nadmiaru wilgoci z kanału słuchowego. Wiedz, że w trakcie kuracji musisz zrezygnować z uczęszczania na basen.
Ból ucha po basenie – profilaktyka. Jak dbać o uszy po basenie i nie tylko?
Osoby z tendencją do nawracających zapaleń ucha zewnętrznego powinny szczególnie dbać o higienę uszu i dokładnie osuszać kanał słuchowy po każdej kąpieli. Jakich innych zasad przestrzegać, aby uniknąć ponownego bólu ucha po basenie i szeregu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z uchem pływaka? Warto zrezygnować ze stosowania patyczka higienicznego, który nierzadko prowadzi do uszkodzeń przewodu słuchowego ucha zewnętrznego i sprzyja rozwojowi infekcji. Jeśli nurkowanie to Twoja pasja, używaj specjalnych zatyczek, dzięki którym woda nie dostanie się wody do uszu. Po wyjściu z basenu unikaj przeciągów i gwałtownych zmian temperatury. Staraj się nie korzystać z kąpielisk, takich jak rzeki czy jeziora, gdzie czystość wody pozostawia wiele do życzenia. Pływając w regularnie oczyszczanym basenie, znacznie zmniejszasz ryzyko wystąpienia infekcji.
LIX/10212/02/22
Komentarze