Szał paliwowy. Benzyna w piwnicach i na balkonach? Ludzie, co wy robicie?
Od wczoraj na polskich stacjach benzynowych szał. Ludzie tankują nie tylko w baki, ale również w kanistry, plastikowe butelki, pojemniki po różnego rodzaju płynach, absolutnie nieprzystosowane do przechowywania benzyny. I tu zaczyna się problem.
Paliwo w czymkolwiek w piwnicy!
Przypominamy, że benzyna ma swoją trwałość. Nie może wieki leżakować, bo nie będzie się nadawać do użycia, ale nie to jest tutaj istotne. Piszą i dzwonią do nas zaniepokojeni mieszkańcy bloków. Widok sąsiada targającego pojemniki z paliwem i wnoszącego je do piwnicy staje się obrazkiem dość powszechnym. Tymczasem są tacy geniusze, którzy benzynę w piwnicy czy na balkonie trzymają nawet w plastikowych workach! To skończy się nieszczęściem!
Ceny idą w górę, na Ukrainie wojna, a strach padł na Polaków mieszkających przy wschodniej granicy. Ludzie próbują wyjmować gotówkę z bankomatów, gromadzić żywność i opał. Tymczasem potrzebny jest spokój i zdroworozsądkowe podejście do życia. Na pewno nie można stwarzać zagrożenia dla siebie i innych mieszkańców blokowisk.
Regulamin SM mówi jasno! Strażacy apelują
Mieszkańcom Spółdzielni Mieszkaniowych radzimy zapoznać się z Działem IV pt. Bezpieczeństwo Pożarowe §23 „Regulaminu porządku domowego”. Przechowywania w budynku materiałów łatwopalnych, wybuchowych, niebezpiecznych (str.16):
3. Osobom przebywającym w lokalach mieszkalnych i użytkowych, pomieszczeniach ogólnego użytku oraz na nieruchomościach zarządzanych przez Spółdzielnię zabrania się:
3) przechowywania w budynku butli z gazem;
4) przechowywania w budynku materiałów łatwopalnych, wybuchowych i niebezpiecznych;
- Chciałbym podkreślić, że materiałów niebezpiecznych, to jest paliwa, nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach, strychach, w obrębie klatek schodowych, korytarzy i w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych. Powinno się je przechowywać w odpowiednich pojemnikach, urządzeniach, instalacjach przystosowanych do tego celu, wykonanych z materiałów co najmniej trudno zapalnych- wyposażonych w szczelne zamknięcia i zabezpieczone przed stłuczeniem. Jeżeli chodzi o mieszkania, to dopuszczalna ilość przechowywania takiej cieczy – paliwa, to 5 litrów- mówi dla portalu StaloweMiasto.pl st. kpt. Krystian Bąk.
I tę wypowiedź radzimy sobie wziąć do serca.
Wynika ona z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719). Rozdział 3. pt. „Materiały niebezpieczne pożarowo” §7 pkt.2 mówi:
Komentarze