Siłowniki pneumatyczne - czym są i jakie jest ich zastosowanie

Materiał zewnętrzny Image

W przemyśle wykorzystuje się siłowniki pneumatyczne, które rzeczywiście znacząco ułatwiają pracę, ale też ją przyspieszają. Wykorzystywane są one tak naprawdę w każdej branży. Co warto wiedzieć na ich temat i dlaczego mają tak szerokie spektrum zastosowania? Jakie siłowniki są najnowocześniejsze i na które warto postawić?

Siłowniki pneumatyczne - najważniejsze informacje

Siłowniki pneumatyczne są to narzędzia o bardzo prostej budowie. Wykorzystują sprężone powietrze, które wprowadza maszynę w ruch. Dzięki temu rzeczywiście są niezwykle funkcjonalne, gdyż zastępują siłę pracy ludzkich mięśni. Tak naprawdę wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak często wyręczają one pracowników w pracach, ale też ograniczają koszty produkcji. Przyspieszają cały proces, a przy tym nie wymagają dużego nadzoru. Uznawane są za bezawaryjne, a przy tym tanie oraz łatwo dostępne. Należy wiedzieć, że dobrze zastępują siłowniki elektryczne, zatem mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii. Siłowniki pneumatyczne dzielimy na trzy podstawowe rodzaje. Wyróżniamy: liniowe, krzywoliniowe oraz kątowe. Należą one do kategorii tzw. siłowników rodzaju ruchu roboczego. Istnieje także podział na siłowniki mieszkowe, tłokowe i membranowe i ten podział jest ściśle związany z użyciem elementu roboczego. Siłowniki mogą posiadać tłoczyska, ale nie muszą. Wiele osób zastanawia się, jak dobrać siłownik pneumatyczny do pracy, by maksymalnie móc zoptymalizować wszystkie koszty. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę ciśnienie robocze siłownika. Tutaj zasada jest jedna, a mianowicie, im wyższe ciśnienie występuje, tym zdecydowanie większą ma siłę. W przypadku dużych hal magazynowych, produkcyjnych, czy przemysłu drzewnego trzeba wybierać siłowniki, które posiadają wyższe ciśnienie robocze. Nie należy jednak dobierać siłownika o zbyt dużej średnicy, a mianowicie z tzw. zapasem mocy. Wynika to z faktu, że im większa moc, tym cena może być wyższa, rośnie też zużycie sprężonego powietrza. Zatem, aby nie generować niepotrzebnych kosztów, moc powinna być dobierana do pracy.

Codzienne zastosowania siłowników pneumatycznych, o których nie miałeś pojęcia

Wiadomo, że siłowniki pneumatyczne mają szerokie spektrum zastosowania w przemyśle. Jednak na co dzień każdy z nas z nich korzysta, choć niekoniecznie zdaje sobie z tego sprawę. Przykładowo znajdują się w samochodach i służą choćby do szybkiego otwierania drzwi. Każdy, kto ma bramę wjazdową automatyczną, także korzysta z siłowników pneumatycznych. Otóż to właśnie one wprawiają ją w ruch. Zatem siłowniki nie są niezbędnym elementem wykorzystywanym tylko w przemyśle, ale i w życiu codziennym, które znacząco ułatwiają.

Czy w siłownikach pneumatycznych w standardzie ISO 6432 musi występować amortyzacja pneumatyczna?

Większość siłowników pneumatycznych w standardowym wykonaniu nie posiada amortyzacji, gdyż nie w każdych warunkach jest ona potrzebna. Jednak siłowniki w standardzie ISO 6432 są małe, a przez to często muszą wykonywać wiele cykli pracy i działać z bardzo dużą dynamiką. Oznacza to więc, że powinny posiadać regulowaną amortyzację pneumatyczną. Ten standard mini oznacza także, że siłowniki, ale i elementy mocujące mogą być zamiennie wybierane od różnych producentów. Jednak Pneumatig wiedzie tutaj prym i oferuje swoim klientom najwyższą jakość i korzystne ceny.

Ekologia i ekonomia w jednym, czyli kolejna zaleta siłowników pneumatycznych

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż rzeczywiście firmy muszą wprowadzać takie rozwiązania, które przynajmniej po części zmniejszą zanieczyszczenia powietrza. Na pewno doskonale sprawdzają się siłowniki pneumatyczne. Przede wszystkim wykorzystują one sprężone powietrze, które następnie z powrotem oddawane jest do atmosfery. Nie wykorzystują w żadnym wypadku oleju, a to oznacza, że nie trzeba go wymieniać. Jednocześnie zmniejszają się przez to koszty produkcji. Olej nie musi być utylizowany. Dzięki temu rzeczywiście można zaoszczędzić.

Siłowniki pneumatyczne występują w różnych średnicach, ale też zakresach skoków roboczych. Mogą posiadać różny zakres ciśnień pracy oraz temperatur. Jednak rzeczywiście doskonale i efektywnie pracują tak naprawdę w każdych warunkach i to w temperaturach bardzo wysokich, ale i bardzo niskich. Wszędzie tam, gdzie niezbędna jest efektywność, optymalizacja kosztów i dobra cena, siłowniki pneumatyczne rzeczywiście sprawdzą się najlepiej. Pamiętajcie, aby wybierać odpowiednie siłowniki. Wtedy macie pewność, że maksymalnie zredukujecie koszty.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =