Posłanki chciały wejść na teren Fabryki maseczek. Czekały na zewnątrz i…
Do Stalowej Woli przyjechały dziś, 17 lutego br. posłanki Krystyna Skowrońska i Joanna Frydrych. Chciały skontrolować fabrykę maseczek.
Stalowa Wola- Fabryka widmo czy pomnik nieudolności i kolesiostwa? Dziś z Krystyną Skowrońską chciałyśmy skontrolować fabrykę maseczek w Stalowej Woli. Fabryka, która miała powstać w ramach programu rządowego "Polska Szwalnia" nie działa. Niektóre zaangażowane w program firmy zamiast spodziewanych zysków, toną w długach. Szacunkowo podatnik zapłacił za to 258 mln zł. Chciałyśmy sprawdzić co dzieje się w miejscu, gdzie miesięcznie miało powstawać 29 milionów maseczek... Dziś uniemożliwiono nam przeprowadzenie kontroli- czytamy na fb Joanny Frydrych.
Przypomnijmy, że w 2020 roku w Stalowej Woli oddano do użytku halę produkcyjno- magazynową. Właścicielem obiektu budowlanego, zlokalizowanego w naszym mieście, w sąsiedztwie ulic Kasprzyckiego i Tołwińskiego, jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Obiekt ma powierzchnię ponad 11,5 tys. m2, zaplecze socjalno- biurowe i 160 miejsc parkingowych. Wykonawcą inwestycji wartej ponad 24 mln zł była firma Mirbud S.A.
Z uzyskanych informacji, w ramach realizowanego przez stowarzyszenie „Nasze miasto” wniosku UDIP, Tomasz Miśko – Dyrektor Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu odpowiedział (lipiec 2021 r.), że obiekt budowlany składa się z:
- budynku hali produkcyjnej z zapleczem administracyjno-socjalnym, o łącznej pow. 11.639,00 m2 (hala podzielona jest na trzy segmenty: A, B i C, z których każdy stanowi odrębną funkcjonalnie część użytkową, przeznaczoną na cele produkcyjne i magazynowe),- drogi wewnętrznej, placu manewrowego, miejsc postojowych, oświetlenia zewnętrznego i ogrodzenia,
- na pozostałych Segmentach B i C, na mocy zawartych umów najmu, zlokalizowany jest jeden z czołowych polskich przetwórców tworzyw sztucznych.
Jak wszyscy wiemy fabryka nie wystartowała, nie ruszyła w niej produkcja. Program #PolskieSzwalnie nie był realizowany w naszym mieście. Przypomnijmy, że „Projekt Polska Szwalnia”, w ramach którego miała działać fabryka w Stalowej Woli, był realizowany w całej Polsce. Założone 100 mln maseczek wyprodukowano, choć nie u nas (a nawet 110 mln). Liczba ta została osiągnięta głównie przez firmy prywatne działające we współpracy z ARP: zakłady Nife, TW PLAST, Andrema Tex, Protektor, Texton, Ruscal, EM Poland, TZMO, Teofilów i Arlen, a także dzięki koalicji "Polskie Szwalnie", w ramach której działa 7 firm: 4F, LPP, PTAK, Pako Lorente, EM Poland, Rascal Industry i Modesta.
Foto: fb Joanna Frydrych.
Komentarze