Mieszkania chronione. Czy będą w naszym mieście?

Image

„Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu”- czytamy na stronie gov. Dla kogo są przewidziane?

Takie mieszkanie przyznaje się „osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, w szczególności osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie opuszczającej pieczę zastępczą w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich, a także cudzoziemcowi, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, może być przyznany pobyt w mieszkaniu chronionym”.

Do tematu mieszkań chronionych wrócono podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

- W zespole interdyscyplinarnym wszyscy wyraźnie wskazaliśmy, że takie mieszkanie chronione dla osób doświadczających przemocy jest bardzo ważne i dla kobiet, i dla kobiet z dziećmi, jak również dla dorosłych dzieci, które nie potrafią, nie chcą żyć w atmosferze ciągłego obserwowania czy doświadczania przemocy- mówiła radna Renata Butryn, która co jakiś czas, z uporem powtarza jak ważna jest dla ludzi doświadczających na co dzień aktów różnego rodzaju przemocy, realizacja takiego zadania pomocowego przez miasto.

Trudno stanąć jest na nogi, oderwać się od środowiska patologicznego, wyjść z domu, w którym jest się dręczonym i narażonym na szykany, ból i przemoc gdy nie ma się dokąd pójść. Mieszkania chronione pomogłyby wielu ludziom, głównie kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji, rozpocząć życie niejako od nowa.

- Jeżeli rodzina doświadczająca przemocy, a szczególnie kobieta z dziećmi dostaje takie mieszkanie chronione, a funkcjonowanie takiego mieszkania wiąże się z bardzo kompleksową pomocą specjalistów: psychologów, terapeutów, prawników, pracowników socjalnych, to ta rodzina ma szansę otrzymać bardzo skuteczną pomoc. Takie mieszkania chronione dają poczucie bezpieczeństwa i równowagi emocjonalnej. Ci ludzie wracają do normalnego życia, znajdują w sobie siłę i uczą się radzić sobie z problemami- przekonywała radna SPS.

I jak przyznała, wprawdzie w budżecie miasta na 2022 rok znalazły się pieniądze na remont budynku w Rozwadowie na remont 2 mieszkań chronionych, to jednak jest to kropla w morzu potrzeb, bo uprawnionych do takich mieszkań, w myśl ustawy, jest bardzo wielu.

- Takie mieszkania chronione są tworzone. Są prowadzone właśnie prace projektowe. Budynek przy ulicy Sobieskiego 12 będzie poddany gruntownemu remontowi. Stworzona została już koncepcja rozlokowania pomieszczeń, ułożenia instalacji itd. Prace są naprawdę wysoce zaawansowane. Jest szansa na to, że w tym roku gmina też się będzie ubiegała o dofinasowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Przyczyni się to do tego, że te mieszkania wreszcie powstaną- mówił na sesji Piotr Pierścionek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.

Czy jednak podejmowanie się takiego zadania nie będzie zbytnim obciążeniem dla i tak już napiętego budżetu? Obiekt, o którym mowa jest mocno zrujnowany, a koszt jego remontu być może przekroczy wartość budowy choćby takiego obiektu od podstaw.

- Przy Sobieskiego, dosłownie 50 metrów dalej, po drugiej stronie ulicy, po jej lewej stronie Gmina Stalowa Wola posiada niedużą, kilkuarową działkę, na której można by wybudować tego typu mieszkania, nie 2 jak w tamtym budynku, można powiedzieć starej ruderze, której remont nie będzie droższy jak budowa nowego, można by wybudować tam nowy budynek, w którym zmieściłoby się co najmniej 6 takich mieszkań. Te środki zewnętrzne można również pozyskać na budowę całkowicie nowego obiektu- przekonywał radny Paweł Madej.

Prezydent przyznał, że tego typy sprawy trzeba dobrze przemyśleć, by wybrać najlepszą opcję.

- Radni są przed debatą na temat regulaminu przyznawania mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy mieszkaniowej na Osiedlu Ogrodowym, które jest najszybsze do realizacji, gdzie mamy 263 mieszkania. Zgodnie z ustawą o Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM) Rada Miasta ma prawo przejąć część tych mieszkań do tego typu działań. Kwestia, jak obejmować ochroną te rodziny? Ten temat wymaga zastanowienia się nad wszystkimi propozycjami. Tutaj mamy jeszcze kwestię ulicy Kwiatkowskiego i byłej szkoły specjalnej- mówił na sesji Lucjusz Nadbereżny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =