Wiosną będziemy świętować nadanie nazwy tej ulicy

Image

Niespełna 3 miesiące temu radni jednogłośnie „nadali” ulicy znajdującej się w Stalowej Woli imię dyrektora Zdzisława Malickiego. Teraz przyszedł czas na uroczystości. Kiedy będzie szansa na ich zorganizowanie?

Póki co zima i paskudna wręcz pogoda, póki co COVID-19 i niepewne jutro. Trudno więc tak do końca przewidzieć najlepszy czas na upamiętnienie człowieka, który dla Stalowej Woli, dla społeczności, dla Huty zrobił tak wiele, że chcemy by jego osoba była zapamiętana na zawsze.

Droga Zdzisława Malickiego to droga łącząca ul. Solidarności z terenami inwestycyjnymi przy ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Przypomnijmy, że o nadanie takiej nazwy zabiegało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, ale do tego faktu dążyli też radni i mieszkańcy Stalowej Woli, którzy dobrze wspominają zmarłego 1 marca 2020 roku w wieku 92 lat byłego dyrektora Huty Stalowa Wola. Na przeszkodzie stanął fakt jego przynależności do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i bycie posłem na Sejm PRL. Stalowa Wola wiele zawdzięcza Malickiemu, więc nie było wątpliwości, mimo negatywnej opinii rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wojewoda nie zakwestionował decyzji radnych. Czas więc plan wcielić w życie. O termin uroczystości spytała radna Joanna Grobel- Proszowska.

- Wojewoda miał 30 dni na ewentualne negatywne ustosunkowanie się do tej uchwały. Negatywnie nie ustosunkował się do żadnej z uchwał podjętych tamtego dnia. 1 marca mija rocznica śmierci dyrektora Zdzisława Malickiego i sądzę, że to najwyższy czas, żeby rozpocząć prace dotyczące uroczystość nadania tego imienia, zawiadomienie rodziny o tym fakcie, bo wszyscy na to czekają- przekonywała radna.

Z tą uwagą zgodził się włodarz Stalowej Woli. Równocześnie podkreślił, że do tych uroczystości trzeba się będzie odpowiednio przygotować.

- Jeżeli chodzi o 1 marca, widzę tylko jedną trudność. W przeciągu 28 dni nie będziemy w stanie przygotować odpowiedniej tablicy, która powinna się tam znaleźć, czegoś co by tam stało i informowało o życiorysie i osobie śp. dyrektora. Ta treść i forma powinna być ustalona z rodziną, ale chciałbym, żeby na wiosnę, kiedy będziemy wchodzić również w uroczystości rocznicowe COP-u, a ta tradycja była kontynuowana przez misję, pracę pana dyrektora. Ta ulica też ma ten charakter. Chcielibyśmy to zrobić w sposób godny- powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Chodzi przede wszystkim o poinformowanie młodszego pokolenia o tym kim był Zdzisław Malicki, o pewne funkcje edukacyjne i podtrzymywanie pamięci o dyrektorze, który tak wiele zrobił dla przemysłu i miasta.

Przypomnijmy jego życiorys: Zdzisław Feliks Malicki urodził się 20 kwietnia 1928 r. w Borszczowie. Po II Wojnie Światowej został wysiedlony z Kresów, zamieszkał z rodziną w Zamościu. Ukończył Wydział Mechaniczny na Politechnice Warszawskiej uzyskując tytuł inżyniera. Potem został skierowany do Huty Stalowa Wola. Pracował między innymi na stanowisku technologa wydziałowego, Dyrektora Zakładu Mechanicznego. Inżynier Zdzisław Malicki od podjęcia pracy w HSW był członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polski. W latach 1960- 1963 pełnił funkcję Prezesa Zarządu SIMP w Stalowej Woli. Objął funkcję Dyrektora Naczelnego HSW w 1965 r., gdy nie był to łatwy czas dla zakładu. Wyroby produkowane w nim sprzedawane były na rynek krajowy, eksport był niewielki i ograniczał się do krajów Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Dyrektor Zdzisław Malicki opracował rewolucyjną wizję wprowadzenia HSW na rynki krajów zachodnich. Za jego czasów zakład rozpoczął produkcję maszyn budowlanych na licencji amerykańskiej firmy International Harvester oraz zakupił licencje dźwigu Jones. Licencje zostały szybko wdrożone do produkcji. Inżynier Malicki prowadził osobiście niektóre narady uruchomienia produkcji, w ten sposób wyprzedzając terminy inwestycji, które realizowane były pod zabezpieczenie przyszłej wieloseryjnej produkcji. Wydziały zaczęły pracować na 3 zmiany, a co za tym idzie, zwiększono zatrudnienie. Rozwój HSW spowodował, że powstały nowe zakłady takie jak: Zakład Maszyn Budowlanych Z3, Zakład Kół Zębatych i Skrzyń Przekładniowych Z2, Zakład Urządzeń Mechanicznych Z5, Zakład Kuźnia Matrycowa na licencji japońskiej, zakład Ciągarnia. Ponadto zostały włączone do Huty Stalowa Wola regionalne zakłady m.in. w: Leżajsku, Strzyżowie, Suchedniowie, Radomsku, Janowie Lubelskim oraz w Zaklikowie. Cała Huta została przeorganizowana, powstały nowe wydziały. W koncepcji rozwoju HSW stworzono nowe warunki dla młodej kadry inżynierów i techników z uczelni technicznych, co spowodowało ich napływ do Stalowej Woli, najwięcej z terenów obecnego Podkarpacia. Ponadto dla Dyrektora Malickiego ważną sprawą był stosunek do kadry inżynieryjno-technicznej w HSW. Dyrektor cyklicznie organizował spotkania z młodą kadrą, śledził ich karierę zawodową. W czasie kiedy Zdzisław Malicki kierował zakładem, Stalowa Wola wyprzedziła inne miasta w liczbie mieszkańców w obecnym na tamten czas województwie rzeszowskim.

W ramach inwestycji w HSW realizowano potężny pakiet inwestycyjny w zakresie spraw socjalno – bytowych dla pracowników i mieszkańców miasta Stalowa Wola: zbudowano szkołę przyzakładową, rozbudowano szpital, wybudowano nowe żłobki, przedszkola i szkoły, stołówkę przyzakładową, bazę sanitarno- wypoczynkową w Kołobrzegu, Ulanowie, Rymanowie, wybudowano tysiące mieszkań w systemie blokowym i domków jednorodzinnych w ramach spółdzielni budownictwa przy HSW. Dzięki rozwojowi Huty, Stalowa Wola rozkwitała na różnych polach, między innymi kulturalnym i sportowym. Odbywały się festiwale w skali ogólnopolskiej, powstały zespoły taneczne i chóry, bardzo prężnie rozwinęły się także sekcje sportowe takie jak: piłka nożna, koszykówka, boks, łucznictwo, tenis stołowy oraz tenis ziemny.

Sukcesy jakie osiągnęła Huta Stalowa Wola w tych czasach za pomocą mądrości i fachowości kierowników HSW na czele z dyrektorem inż. Zdzisławem Malickim to między innymi: duża samowystarczalność zabezpieczenia w podstawowe wyroby potrzebne do produkcji, zakup i wdrożenie obrabiarek i centr obróbczych sterowanych numerycznie, silne i dobrze zorganizowane służby technicznego przygotowania produkcji, sprawnie działający pion inwestycji, remontów i utrzymania ruchu, dobry i mądry schemat organizacyjny, właściwe i zdrowe stosunki międzyludzkie. Inżynier Zdzisław Malicki był Dyrektorem Naczelnego Kombinatu Przemysłowego Huta „Stalowa Wola” od 1965 r. do 1982 r. Zmarł 1 marca 2020 r.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =