Miasto zamontuje nowe domki dla jerzyków

Image

Jerzyki to niewielkie ptaki, często mylone z jaskółkami, które żywią się owadami, a w tym znienawidzonymi przez nas komarami. Jeden jerzyk potrafi zjeść około 20 tys. owadów, dlatego wiele samorządów buduje dla nich budki lęgowe. Dobra wiadomość jest taka, że miasto już wkrótce w kilku miejscach zainstaluje budki dla tych sympatycznych kilerów krwiopijców.

Na łamach naszego portalu poruszaliśmy już sprawę budowy domków dla jerzyków. Stowarzyszenie Nasze Miasto wyszło z inicjatywą umiejscowienia ich na blokach mieszkalnych pod dachami, gdzie prowadzona była termomodernizacja. Miasto w ubiegłym roku skierowało wniosek w tej sprawie do spółdzielni. Ubiegano się o to, by budki pojawiły się w blokach: Jana Pawła 1, 3, 15 oraz Poniatowskiego 27, 29, Wałowa 1. Niestety spółdzielnia negatywnie odniosła się do tego pomysłu. W jej przekonaniu montaż budek na elewacjach spowoduje ich niszczenie, a tym samym tworzenie się mostków termicznych, co skutkuje przemarzaniem ścian. Sprawa budowy domków dla jerzyków nie została jednak zaniechana. Stowarzyszenie Nasze Miasto otrzymało pismo ze stalowowolskiego magistratu, z informacją, że podjęto decyzję o zamontowaniu budek lęgowych dla jerzyków w obrębie Urzędu Miasta, tj. przy: ulicy Kwiatkowskiego 1, Wolności nr 7 i nr 9 oraz na ulicy Skoczyńskiego.

Wytypowane lokalizacje znajdują się od strony wschodniej oraz północnej ścian budynków, aby chronić budki lęgowe przed ich nadmiernym nagrzaniem się. Mając na uwadze iż jerzyki są ptakami kolonijnymi, budki będą zawieszone po kilka na każdym bloku pod okapem na wysokości, powyżej drugiego piętra w miejscach możliwości podjęcia swobodnego lotu przez ptaki. Budki lęgowe zostaną zawieszone w drugiej połowie kwietnia 2022 r. – zwiększa to szansę, że budki zostaną zajęte przez jerzyki, które przylatują do naszego kraju na początku maja. Jeżeli zostaną powieszone znacznie wcześniej, istnieje ryzyko, iż zostaną zasiedlone przez inne gatunki ptaków- czytamy w piśmie.

Budki lęgowe dla jerzyków, które zostały zakupione przez miasto są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w Białowieży oraz Pracownię Zoologii UR w Rzeszowie, zgodnie ze sztuką oraz zasadami obowiązującymi przy ich konstruowaniu, a także pod względem wysokiej jakości materiałów oraz bezpieczeństwa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =