Strażackie statystki 2021. Jakie zdarzenia najczęściej powodowały alarm?

Image

W roku 2021 na terenie powiatu stalowowolskiego zanotowano 1264 zdarzenia, w tym:

• 245 pożarów – 19,4 % ogółu zdarzeń,

• 988 miejscowych zagrożeń – 78,2 % ogółu zdarzeń,

• 31 alarmów fałszywych – 2,4 % ogółu zdarzeń.

W odniesieniu do roku ubiegłego, w 2021 roku nastąpił spadek ilości interwencji o 229 zdarzeń w tym:

 spadek ilości pożarów o 140 interwencji,

 spadek miejscowych zagrożeń o 97 interwencji,

 wzrost alarmów fałszywych o 8 interwencji.

Na terenie powiatu stalowowolskiego, jak i gmin, nastąpił spadek ilości interwencji o 229 zdarzeń w stosunku do roku ubiegłego. W roku 2021 na terenie miasta Stalowa Wola odnotowano o 189 zdarzeń mniej niż w roku poprzednim. Rok 2021 był rokiem, w którym w stosunku do ubiegłych lat odnotowano spadek ilości pożarów. W stosunku do roku 2020 nastąpił ich spadek o 140 zdarzeń. Statystyka wskazuje, że zarzewia ognia są lokalizowane i likwidowane w początkowej fazie pożaru, dlatego 97,1 % stanowią pożary małe, gdzie straty są najmniejsze. W roku 2021 odnotowano 238 małych pożarów. W 2021 roku odnotowano również 7 pożarów średnich, gdzie większość stanowiły pożary suchych traw i nieużytków. Nie odnotowano pożarów dużych i bardzo dużych. Szybkie powiadamianie Straży Pożarnej o zaistniałych zdarzeniach, doskonała mobilność strażaków, dobre rozmieszczenie jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego w powiecie, a także dostępne możliwości taktyczno- operacyjne jednostek i prawidłowe dysponowanie sił i środków sprawia, że pożary zaliczane do tej wielkości występują obecnie coraz rzadziej.

W roku 2021 odnotowano spadek ilości miejscowych zagrożeń w stosunku do poprzednich lat. Wśród nich największą ilość stanowią zagrożenia lokalne – 824 zdarzenia. W porównaniu do 2020 roku nastąpił ich spadek o 144 zdarzenia.

W minionym roku najwięcej miejscowych zagrożeń dotyczyło zdarzeń związanych z wypadkami i kolizjami w transporcie drogowym, 148 zdarzeń, agresywnie i nietypowo zachowującymi się zwierzętami i owadami, 118 oraz działań związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa. W 2021 roku odnotowano 9 miejscowych zagrożeń średnich, a więc o jedno mniej niż w roku ubiegłym. Większość z tych zdarzeń to wypadki drogowe. Ponadto w 2021 roku na terenie powiatu stalowowolskiego w wyniku gwałtownych przyborów wód spowodowanych intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu, spływem wód opadowych na rzece San oraz jej dopływach odnotowano kilkadziesiąt działań związanych z akcjami przeciwpowodziowymi. W wyniku zwiększenia się poziomu wód doszło do wystąpienia ich z koryta rzeki czego skutkiem było: podtopienia domów mieszkalnych, budynków gospodarczych i posesji. Do najgroźniejszych w tym zakresie należy zaliczyć działania na grobli oddzielającej staw od rzeki w dniach 16- 18 kwietnia (gmina Zaklików). Związane ono było z ich monitorowaniem i umacnianiem poprzez układanie worków z piaskiem oraz uszczelnianiem śluzy oraz ochrony terenów sąsiadujących. Jednocześnie stalowowolskie jednostki ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły w 9 zdarzeniach poza terenem swojego działania, głownie na terenach powiatu niżańskiego, kolbuszowskiego oraz tarnobrzeskiego. Działania te polegały na pomocy w gaszeniu pożarów lasów i nieużytków rolnych oraz wypadków drogowych na trasie Stalowa Wola - Tarnobrzeg. Odnotowano również zdarzenia związane z zabezpieczeniem powiatu niżańskiego w sprzęt wysokościowy z powodu uszkodzenia samochodu specjalistycznego drabiny KP PSP Nisko. W 2021 roku na terenie powiatu stalowowolskiego nie odnotowano miejscowych zagrożeń zakwalifikowanych jako duże i gigantyczne.

Do głównych przyczyn powstawania pożarów należy zaliczyć: nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym – 92 zdarzenia oraz pożary, które wynikły z przyczyn nieustalonych – 84 zdarzenia. Do głównych przyczyn powstawania miejscowych zagrożeń należą: inne przyczyny – 446 zdarzenia; nietypowe zachowanie się zwierząt – 206 zdarzeń; silne wiatry, opady atmosferyczne – 104 zdarzenia; niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu – 96 zdarzeń.

Według stanu na dzień 31.12.2021 r. w skład Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego w powiecie stalowowolskim wchodzą: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej z dwoma Jednostkami Ratowniczo- Gaśniczymi (JRG nr 1 - al. Jana Pawła II 27 i JRG nr 2 - ul. Kwiatkowskiego 1a) oraz 19 jednostek OSP w KSRG (gm. Bojanów - 3 jednostki OSP, gm. Pysznica - 3 jednostki OSP, gm. Radomyśl nad Sanem - 3 jednostki OSP, gm. Zaklików - 3 jednostki OSP, gm. Stalowa Wola - 2 jednostki OSP, gm. Zaleszany – 5 jednostek OSP). Poza jednostkami włączonymi do KSRG jest 18 jednostek OSP typu S (na wyposażeniu samochód gaśniczy – gm. Bojanów - 5 jednostek OSP, gm. Pysznica - 1 jednostka OSP, gm. Radomyśl nad Sanem - 4 jednostki OSP, gm. Zaklików - 2 jednostki OSP, gm. Zaleszany – 6 jednostek OSP) i 6 typu M (bez samochodu - gm. Radomyśl nad Sanem - 4 jednostki OSP, gm. Zaleszany – 2 jednostki OSP ).

W 1233 zdarzeniach roku ubiegłego brało udział 1001 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, wspierani oni byli dodatkowo przez jednostki OSP, których zastępy w roku 2021 wyjechały aż 937 razy. Łącznie 3576 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i 4031 druhów OSP uczestniczyło w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu stalowowolskiego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =