Czy w Stalowej Woli zostanie powołany rzecznik osób z niepełnosprawnością?
Borykają się z wieloma trudnościami życiowymi, a ich głos wydaje się być niesłyszalny. Czy w Stalowej Woli zostanie powołany rzecznik osób z niepełnosprawnościami, który będzie służył pomocną dłonią?
Radni Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego: Renata Butryn, Damian Marczak, Dariusz Przytuła czynią starania o to, aby w Stalowej Woli został powołany rzecznik osób z niepełnosprawnościami. 3 stycznia w tej sprawie spotkali się z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem. Rozmawiano o wielu ważnych sprawach, przede wszystkim na temat polityki społecznej i wyzwań z jakimi muszą zmierzyć się samorządy, aby wypełnić swoją ważną misję w tym zakresie. Podczas kolejnego spotkania radni rozmawiali z Natalią Hul, rzecznikiem ds. osób niepełnosprawnych. Radni mieli wiele pytań dotyczących realizacji ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, która weszła w życie 20 września 2019 r.
- Pani Natalia Hul przedstawiła nam szereg rozwiązań i planów na przyszłość dotyczących prowadzenia działań związanych z aktywizacją, integracją społeczną i poprawą jakości życia osób z niepełnosprawnościami, wsparcia tych osób w dostępie do usług świadczonych przez urząd. Udzieliła nam też informacji na temat współpracy z organizacjami samorządowymi, rządowymi i pozarządowymi oraz na temat koordynacji, przez nią jako rzecznika, działań zapewniających dostępność do obiektów, usług, informacji dla osób z niepełnosprawnościami, które realizuje urząd- relacjonuje na facebooku radna Renata Butryn.
Do prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego trójka radnych z SPS wystosowała interpelację. Czytamy w niej, że 20 września 2019 weszła w życie ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, a od 30 września 2020 – funkcjonują wyznaczeni koordynatorzy dostępności. Realizacja ustawy ma na celu stworzenie osobom ze szczególnymi potrzebami, które są narażone na marginalizację lub dyskryminację m.in. ze względu na niepełnosprawność czy wiek (seniorzy), możliwości bardziej samodzielnego i komfortowego korzystania z budynków i usług administracji publicznej i innych podmiotów publicznych (np. szkół, instytucji kultury, palcówek służby zdrowia, pływalni).
Radni w interpelacji wskazują na to, że sektor publiczny jest zobowiązany do zapewnienia co najmniej minimalnej dostępności, która zagwarantuje dostępność podmiotu publicznego. Minimalne wymagania obejmują zapewnienie w instytucjach publicznych: dostępności architektonicznej, dostępności cyfrowej oraz dostępności informacyjno- komunikacyjnej.
Od 6 września 2021 r. każdy obywatel ma prawo poinformować podmiot publiczny o braku jego dostępności w wymiarze architektonicznym, cyfrowym i informacyjno- komunikacyjnym. Osoby ze szczególnymi potrzebami lub ich przedstawiciele ustawowi mogą także złożyć wnioski i skargi. Pozytywne rozpatrzenie skargi może skutkować nakazem zapewnienia dostępności, a niewywiązanie się z tego– nałożeniem kary pieniężnej.(…).- czytamy w interpelacji radnych.
W dalszej części interpelacji radni informują, że na stronach MOSiR -u i miasta pojawiły się raporty o dostępności (z roku 2021), ale w ich ocenie, co najmniej w połowie budynki publiczne gminy nie spełniają ustawowych wymogów związanych z dostępnością architektoniczną, cyfrową i informacyjną. W związku z powyższym radni skierowali do prezydenta kilka pytań:
- Jakie konkretne zadania zostały wykonane przez nasze miasto od 20 września 2019 roku w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno- komunikacyjnej?
- Jakie zadania do wykonania w zakresie zwiększenia ww. dostępności zostały zaplanowane na rok 2022?
- Czy wpłynęły skargi na brak dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej ze strony mieszkańców naszego miasta?
- Czy zostały złożone wnioski o zapewnienie dostępności i w jaki sposób zostały one zrealizowane?
Komentarze