Walczą o utworzenie pomników przyrody i pielęgnację wiekowych topoli
Stowarzyszenie „Nasze Miasto” oraz mieszkanki Stalowej Woli, panie: Elżbieta i Magdalena z grupy „Stalowa Wola Przyroda”, wspólnie zawnioskowali do prezydenta Lucjusza Nadbereżnego o objęcie pielęgnacją 3 wiekowych drzew z rodzaju topola biała (Populus alba) i topola czarna (Populus nigra).
Mieszkańcy apelują, aby na podstawie przeprowadzonych ekspertyz wykonanych w 2019 oraz jesienią 2021 roku przez dendrologa Ernesta Rudnickiego z PTD zlecić przez miasto usługę arborystyczną. Miałaby ona polegać m.in. na cięciach pielęgnacyjnych, zabiegach w strefie korzeniowej, ingerencjach chirurgicznych oraz zastosowaniach zabezpieczeń w formie wiązań elastycznych czy zastosowaniu instalacji odgromowej przy m.in. najwyższej pomnikowej już topoli białej „Pławanice”, której wysokość określono na 41,5 m. Według wnioskodawców sprawa pielęgnacji zamknęłaby kwestie związane m.in. z przygotowaniem drzew do ochrony pomnikowej czy zabezpieczeniem ich przed uszkodzeniami i ewentualną degradacją.
Wnioskowane topole są drzewami wyróżniającymi się znacznie spośród innych przedstawicieli tego gatunku nie tylko w mieście, ale w skali ogólnokrajowej i europejskiej. Przykładowo topola biała „Pławianka” to największe drzewo w Stalowej Woli, ale również najwyższa topola biała w Polsce i piąte pod względem wysokości drzewo liściaste w kraju, czwarte wśród najgrubszych topoli białych w Polsce. Drzewo jest objęte ochroną pomnikową od 2020 roku oraz wizytówką miasta Stalowa Wola. Nazwa własna nawiązuje do dawnej wsi Pławo, na terenie której rośnie. Drugie wnioskowane drzewo jest z gatunku topoli czarnych (Populus nigra). Ma obwód 781 cm i nazwane zostało topolą „Zasańską”. Jest zlokalizowane po wschodniej części Sanu przy ROD Hutnik II (aktualnie zgłoszone jako kandydat na pomnik przyrody). Na podstawie badania określono wiek drzewa na około 200 lat. Trzecie drzewo jest również z gatunku topoli białej (Populus alba). Ma obwód 584 cm i zlokalizowane jest przy moście na ul. Czarnieckiego, nieopodal DW855. Jest okazem ważnym dla lokalnej społeczności, a wszystkie trzy wnioskowane drzewa nie kolidują z infrastrukturą miejską i zlokalizowane są na terenach podmokłych, a ten gatunek dobrze znosi tereny zalewane. Przed nadaniem statusu pomnika przyrody drzewa wymagają natychmiastowych zabiegów pielęgnacyjnych.
- Wiem, że mieszkanki z grupy „Stalowa Wola Przyroda” rozmawiały z prezydentem o pielęgnacji tych drzew i prezydent jest otwarty na te tematy, co napawa dużym optymizmem. Nadmienię, że pierwszy wniosek o pielęgnację i nadanie ochrony pomnikowej tym dwóm topolom zlokalizowanym przy ogródkach działkowych ROD Hutnik II został złożony już w 2019 roku i przyznam, że chyba nadszedł czas na uporządkowanie tych spraw. Na pewno zlecenie zabiegów pielęgnacyjnych wpłynęłoby korzystnie na ustabilizowanie i żywotność tych wyróżniającym się pod względem przyrodniczym drzew. Topole są wpisane w historię naszej społeczności, szczególnie te zlokalizowane na terenach nadsańskich. Szeroko rozpisywali się o tym w literaturze regionu m.in. ks. Wilhelm Gaj- Piotrowski czy Ks. Jacek Leszek Łapiński. Zakątek topolowy na terenie naszej gminy zaczyna być wyróżniającym się miejscem na skalę europejską, a uporządkowanie spraw formalnych i zabiegi wpłyną szczególnie korzystnie na promocję naszej gminy pod kątem przyrodniczym– komentuje Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia „Nasze Miasto”.
Wnioskodawczynie: pani Elżbieta i Magda z grupy „Stalowa Wola Przyroda” zapewniają, że profesjonalna pielęgnacja wiekowych topoli będzie miała dobroczynny wpływ na ich żywotność, ale również na ich statykę oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Mieszkanki chciałyby również uregulowania spraw administracyjnych terenu na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie, gdzie zlokalizowana jest inna zgłoszona kandydatura na pomnik przyrody - dąb szypułkowy nazwany "Dębem Powstańców".
Komentarze