Jest decyzja prezydenta w sprawie „lex TVN”
W całym kraju, w tym również w Stalowej Woli odbyło się wiele manifestacji przeciwko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Pod petycją w obronie TVN-u podpisało się ponad 2,5 mln obywateli. Głosy tych wszystkich osób zostały wysłuchane. Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, którą potocznie nazywamy „lex TVN”.
Czy jest „lex TVN”?
Ustawa składa się z 4 artykułów. Najważniejszy z nich jest przepis art. 1 ust. 3 dotyczący zmiany art. 35 dotychczasowej ustawy o radiofonii i telewizji, który dotyczy udzielania koncesji na nadawanie podmiotom zagraniczny, jeśli „udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, a w przypadku prostej spółki akcyjnej – w ogólnej liczbie akcji tej spółki, nie przekracza 49 proc.". Koncesja mogłaby być udzielona także osobie zagranicznej lub spółce zależnej, gdy "siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego – bez stosowania ograniczeń zawartych w ust. 2". Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery. Spółka zarejestrowana jest w Holandii.
Andrzej Duda zawetował ustawę
17 grudnia Sejm uchwalił ustawę „lex TVN”. Ta trafiła na biurko głowy państwa 20 grudnia br. Andrzej Duda na podjęcie decyzji miał 3 tygodnie. Nie kazał nam czekać tak długo.
- Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. To znaczy, że ją proszę państwa wetuję. Tym samym zamykam ten temat, oddaję to Sejmowi z powrotem do rozważenia i zarazem apeluję, aby Sejm przyjął, liczę na to, w miarę możliwości ponad podziałami politycznymi, bo wierzę w to, że także i przedstawiciele opozycji są przekonani co do tego, że tego typu rozwiązania są dla Polski i dla naszego rynku medialnego dobre, żeby ograniczyć możliwość udziałów i akcji posiadanych przez podmioty zagraniczne w spółkach, które są posiadaczami koncesji medialnych, czy będą posiadaczami koncesji medialnych w naszym kraju, ale żeby zrobić to na przyszłość, żeby zrobić to dobrze, żeby to zrobić w sposób uporządkowany, bez tzw. wrzutek legislacyjnych- mówi prezydent RP Andrzej Duda.
Jak podkreślił prezydent, skoro umowa została zawarta, to musi zostać dotrzymana. Zaznaczył, że jako prezydent RP musi stać ponad sporami i spoglądać na nie zdroworozsądkowo, a jego zadaniem jest działać tak, by tych sporów uniknąć.
Komentarze