Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?
Ceny specjalistycznych usług stomatologicznych nie należą do tanich. Niestety, często jest to dla nas jedyna droga leczenia. Wielu z nas wzbrania się jednak przed wizytą u dentysty nie tylko z powodów finansowych. Prawdą natomiast jest, że pozostawione samym sobie braku w łuku zębowym rzutować mogą negatywnie i pogłębiać inne nieprawidłowości układu zgryzu. Co dają nam implanty zębowe i czy warto na nich oszczędzać?
Istnieje co najmniej kilka bardzo istotnych dla naszego zdrowia zalet implantów zębowych. Jedne natury estetycznej inne funkcjonalnej, a gdy estetyka i funkcjonalności nie jest dla kogoś priorytetem, również natury zdrowotnej. Oto cztery najważniejsze z nich naszym subiektywnym zdanie.
Sfera estetyczna
Implanty zębowe mogą idealnie imitować nasze zęby. Stomatolog może dobrać nie tylko kolor korony, tak by pasował odcieniem do reszty naszych zębów, ale również dowolnie modelować jej kształt. Jest to o tyle ważne, że każdy z nas ma zęby nieco innego kształtu. Gdyby wszystkie implanty wyglądały tak samo, to mogłyby mocno się wyróżniać. Szeroka paleta kolorystyki, wraz z totalną elastycznością w zakresie kształtu sprawiają, że implanty zębowe są niezastąpione w leczeniu braków w uzębieniu.
Sfera funkcjonalne
Implanty to poza funkcją estetyczną dają także wiele w zakresie funkcjonalnym. Ich budowa bardzo mocno przypomina budowę zęba. Śruba implantu, na której osadzona jest korona, wkręcona jest w kość, na podobieństwo korzenia zęba. Korona implantu może być wymodelowana tak by idealnie wpasować się aktualny układ zgryzu. Implant zębowy podczas żucia lub gryzienia zachowuje się tak samo jak normalny ząb.
Stymulacja kości szczęki i żuchwy
Zęby osadzone w szczęce i żuchwie dopowiadają nie tylko za funkcje życia. Mają też kilka innych zadań, które wypełniać musza równolegle. Jednym z nich jest stymulacja kości, w której są osadzone. Korzenie zębów podczas jedzenia oddziałują na tkankę kości. Ta cały czas się regeneruje. Mimo, że proces ten jest dla nas niezauważalny, to utrzymuje on naszą szczękę i żuchwę w dobrej kondycji. Gdy bowiem zabranie zębów w łuku, a kość przestaje być tym samym stymulowana, to dochodzi z czasem do jej zaniku. Znów, proces ten trudno zaobserwować gołym okiem, niemniej posiadacze ubytków w uzębieniu po latach z całą pewnością zauważą w lustrze zmiany i odsłonięcie nieco większej części zęba.
Utrzymanie stałości zgryzu
Puste miejsca w łuku zębowym to wolne przestrzenie, które z całą pewnością zauważą sąsiadujące z nimi zęby. Szczególnie jeśli zęby są ściśnięte w szczęce, to będą one starać się rozsuwać, korzystając właśnie z wolnej przestrzeni. Wraz z przesunięciem się choćby jednego zęba zmienia się układ sił napierających na zęby podczas pracy. Pozostałe zęby będą starać się odnaleźć w nowej sytuacji, a to wszystko może spowodować lawinę nieprawidłowości. Finalnie cały zgryz może bowiem zostać zachwiany, a układ zębów względem siebie zmieniony tak bardzo, że wręcz utrudniać będzie on funkcjonowanie. Wypełnienie tych wolnych przestrzeni przez implanty zębowe powstrzyma ruchy zębów i utrzyma dotychczasowy status quo zgryzu.
Komentarze