Złamane serce – czy może boleć naprawdę?
Syndrom złamanego serca to sytuacja, o której słyszymy dość często. Mówi się, że ktoś lub coś „złamało serce”, a wiec sprawiło duże cierpienie psychiczne. Złamane serce to raczej metafora stanu po traumie. Okazuje się jednak, że może to być również stan faktycznie dający dolegliwości bólowe. Objawy złamanego serca wiążą się bowiem niemal idealnie z odkrytym w Japonii zespołem takotsubo. Czy złamane serce faktycznie może boleć? Czy jest zespól takotsubo? Co go wywołuje i jak go rozpoznać?
Japonia rok 1991
To właśnie w tym roku pojawiła się pierwsza zapisana w dokumentacji medycznej wzmianka o zespole takotsubo. Swoją nazwę nosi on od specyficznego naczynia do połowów ośmiornic. Dzbana, z jednej strony pękatego, z drugiej zakończonego długą i wąską szyjką. Skąd takie porównanie? Badania obrazowe pokazały, że w przypadkach wystąpienia zespołu takotsubo lewa komora serca przyjmuje bardzo podobny do owego naczynia kształt. W ekstremalnych przypadkach silnych skurczy ściany komory mogą wręcz stykać się ze sobą. Stan ten powoduje przerwy w odpływie krwi do aorty, a to z kolei może doprowadzić do omdleń.
Co powoduje zespół takotsubo?
Wszystkie przyczyny powstawania tej dolegliwości nie są do końca jasne. Z całą pewnością zespół takotsubo wywoływany jest silnym stresem. Zwykle mowa tu o sytuacjach o dużym dla nas znaczeniu np. śmierci w rodzinie, wypadku, klęsce żywiołowej, poważnej operacji. Jednym słowem, wszystko to co nas przytłacza. Jakże podobne są wiec przyczyny zespołu takotsubo, do metaforycznego „złamanego serca”. Stres powoduje zwiększone wydzielanie katecholamin, a ich duże stężenie we krwi wpływa bardzo niekorzystnie na pracę serca.
Kto jest najbardziej narażony?
Na wystąpienie zespołu takotsubo najbardziej narażone są kobiety w okresie menopauzy i po menopauzie.
Jak leczyć zespól takotsubo?
Przede wszystkim, kluczem jest prawidłowa diagnoza. Dolegliwości takie jak ból w klatce piersiowej (pod mostkiem), duszności, nudności, kołatanie serca, to objawy wielu chorób układu krążenia. Łatwo pomylić go z zawałem. Bez badania obrazowego trudno będzie dać prawidłową diagnozę. Zalecanym badaniem będzie więc badanie echo serca. W trakcie badania możliwe jest bowiem nie tylko wykonanie zdjęć organu, ale również przyjrzenie się jego aktualnej pracy. Echo serca to badanie nieinwazyjne. Do jego przeprowadzania wykorzystuje się aparaturę, z głowicą, która emituje fale ultradźwiękowe, które przechodzą przez tkanki ciała i dają aktualny obraz wybranej części naszego organizmu. Do badania nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Może ono być przeprowadzone w niemal każdej sytuacji, a to z kolei daje większe szanse na wykrycie nieprawidłowości w pracy serca.
Odnotowując dolegliwości takie jak ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, niecodzienną pracę serca, osłabienie, duszności, warto zwrócić się czym prędzej do lekarza specjalisty. W porę zdiagnozowane schorzenie może zaoszczędzić nam wiele późniejszych problemów.
Komentarze