Kule transportowe – przydatne także w domu
Każdy domowy majsterkowicz nieustannie szuka nowych pomysłów i zastosowań znanych już przedmiotów. Dziś przyjrzymy się kulom transportowym. Ich niecodzienna, ale i praktyczna konstrukcja sprawa, że coraz więcej osób decyduje się wykorzystać je jako koła czy prowadnice. Czy przemysłowa kula transportowa sprawdzi się w codziennym domowym zastosowaniu? Co możemy z niej zrobić i w jaki sytuacjach użyć? Poniżej kilka prostych pomysłów, których realizację już w praktyce znamy.
Czym jest kula transportowa?
Kula transportowa to kula stalowa lub gumowa, która zamknięta jest w kołnierzu stalowym. Kołnierz stalowy posiada wycięcie przez które wystaje kula, ta konstrukcja pozwala na przetaczanie się kuli wewnątrz kołnierza. Kule transportowe wykorzystywane są w przemyśle magazynowym, głównie do budowy linii transportowych, stołów transportowych i stanowisk montażowych. Jednym słowem, zda egzamin wszędzie tam gdzie trzeba coś położyć a potem przesunąć. Kule transportowe ułożone w blokach np. po 10 kul pozwalają na przemieszczanie przedmiotów również o dużych gabarytach i wadze. Średni udźwig jednej kuli transportowej to 15 kg, a przedmiot zwykle wsparty jest nie na jednej a na kilku lub kilkunastu kulach. Dzięki temu nawet mała kula transportowa może sporo wytrzymać.
• Meble na kółkachMieliście meble na kółkach. Kto nie miał. Bardzo fajne rozwiązanie. Niestety nasze zadowolenie z takich mebli zależy w dużej mierze od kółek. Słabej jakości kółka mogą rysować podłogę przy przemieszczaniu się, a do tego często ulegają odkształceniu i zacierają się. Okazuje się, że świetnym zamiennikiem dla klasycznych kółek mogą być właśnie kule transportowe. Posiadają one różną wielkości i różny udźwig. Nawet najmniejsze kółka powinny dać radę z większością obciążenia jakie generuje mała szafka. W przypadku mebli o dużych gabarytach warto poszukać kul transportowych, których obciążenie to 25 i więcej kilogramów. Warto również wspomnieć, że kule transportowe mogą być wykonane z gumy, a dzięki temu mniej rysować powierzchnię, po której będą się przetaczać. Kule transportowe mają kilka typów mocowań. Na śruby, na trzpień, wciskane. Wybór danego mocowania zależy od koncepcji danego mebla.
• Prowadnice do szufladCoraz częściej widuje się duże szuflady mebli, które są osadzone bezpośrednio na podłodze zamiast na prowadnicach. Jeśli szuflada jest ostatnią dolną częścią mebla, to nic nie stoi na przeszkodzie by poruszała się ona na kołach po podłodze. Jej funkcjonalność będzie przecież taka sama, a poprawi się udźwig. Większość takich konstrukcji toczy się na wałkach. Ich zamiennikiem mogą być właśnie kule transportowe.
• Wózki transportoweWózek transportowy, to gadżet, którego potrzebę odczuwamy zawsze, gdy tylko przychodzi nam przenosić ciężkie przedmioty o nieco większym lub niewygodnym gabarycie. Mały wózek transportowy powinien być na wyposażeniu każdego domu, tak samo jak mała drabinka, młotek i wiertarka. Dzięki kulom transportowym można go sobie stworzyć samemu w bardzo prosty sposób. Wystarczy zbić ze sobą dwie identyczne płyty wiórowe, do których z jednej strony przykręci się kule transportowe. Teraz wystarczy położyć naszą konstrukcję kulami do dołu i mały podręczny wózek transportowy gotowy. Rozwiązanie to jest nie tylko pomysłowe i funkcjonalne, ale i tanie. Kosz przygotowania takiego wózka zamknąć możemy w około 100 zł.
Komentarze