Czy miasto wprowadzi nowe regulacje związane z rosnącą inflacją?

Image

Niedawno pisaliśmy o tym, że radny Damian Marczak wystosował interpelację do Przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawie wprowadzenia ulg, którymi zostaliby objęci ci, którzy najbardziej ucierpią przez szybującą w górę inflację. Radny zaproponował, aby merytoryczne komisje podjęły dialog w celu przygotowania nowych regulacji w następujących kierunkach:

- Przygotowanie regulaminu programu obejmującego osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny bazującego na programie „Stalowowolska Duża Rodzina”, pod nazwą „Przyjazne Miasto”.

- Analiza kosztów, jakie ponosi MZK sp. z o.o. z tytułu ulg jakie przyznane zostały stalowowolskim dużym rodzinom przy częściowym zwolnieniu ich z części opłat komunalnych oraz w razie możliwości powiększenie beneficjentów ulgi o grupę „Aktywni 60+” oraz „Przyjazne Miasto”.

- Przyznanie tym grupom dodatkowych rabatów na Miejskiej Stacji Paliw w Stalowej Woli na wzór kart lojalnościowych stosowanych na innych stacjach paliw.

- Ukierunkowanie organizacji pozarządowych na działania w kierunku pomocy ww. grupom społecznym i szczególne wspieranie pomysłów działania na ich rzecz.

W odpowiedzi na interpelację radnego czytamy, że zostanie ona przedstawiona na planowanym spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy i w porozumieniu Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia Rady Miejskiej, Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej Powiatu Stalowowolskiego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli.

Celem tego spotkania będzie opracowanie planu działań, mających na celu realizację najpilniejszych potrzeb osób niepełnosprawnych, zgodnie z ich oczekiwaniami. Postulaty zawarte w złożonej przez Pana interpelacji doskonale wpisują się w tematykę w/w spotkania, w związku z czym zostaną przeanalizowane pod kątem ewentualnego wypracowania rozwiązań- czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Radny otrzymał również analizę kosztów. Jak czytamy w niej Miejski Zakład Komunalny nie ponosi wydatków z tytułu ulg jakie przyznane zostały stalowowolskim dużym rodzinom przy częściowym zwolnieniu ich z części opłat komunalnych.

MZK wyjaśnia, że od 17 marca 2021 r. stosuje taryfy zatwierdzone przez Dyrektora RZGW decyzją RZ.RZT.70.61.2021. MK z dnia 12 lutego 2021 r. Taryfa została zatwierdzona na okres 3 lat, a okres jej obowiązywania upływa w marcu 2024 r.

Wprowadzenie jakichkolwiek zmian wymagałoby skrócenia czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy, a to jest możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach, w szczególności, jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia (art. 24 j ustawy). Wówczas przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem. W naszej ocenia takie okoliczności jednak nie zachodzą i spotkałyby się ze sprzeciwem ze strony organu nadzoru.

Nawet gdyby MZK podjęło próbę skrócenia czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy, to należy pamiętać, że wszyscy odbiorcy wykorzystujący wodę na cele związane bezpośrednio z prowadzeniem gospodarstwa domowego, zamieszkujący w domach jednorodzinnych lub budynkach wielolokalowych obciążani są cenami dla grupy Gospodarstwa domowe i nie ma możliwości różnicowania cen odbiorców w ramach grupy taryfowej- czytamy w odpowiedzi.

W odpowiedzi czytamy, że MZK nie ma prawnej możliwości przyznania ulg tylko niektórym mieszkańcom (Dużym Rodzinom, Aktywni 60+ oraz Przyjazne Miasto) gdyż na etapie zatwierdzania taryfy nie byłby w stanie udokumentować różnic kosztów.

W dalszej części pisma MZK wyjaśnia, że nie pobiera bezpośrednio od mieszkańców opłat za gospodarowanie odpadami.

1 lipca 2013 r. w wyniku nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości wnoszą opłatę za gospodarowanie odpadami bezpośrednio do gminy w wysokości określonej w stosownej uchwale Rady Gminy i to Gmina ustala stawki tej opłaty oraz ewentualne częściowe z niej zwolnienia. MZK natomiast zajmuje się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów w imieniu Gminy jako firma wyłoniona w drodze przetargu lub podpisanego porozumienia i z Gminą prowadzi rozliczenia za wykonane w tym zakresie usługi. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że MZK nie ma prawnej możliwości przyznania ulg niektórym mieszkańcom (Dużym Rodzinom, Aktywni 60+ oraz Przyjazne Miasto), a jeżeli decyzją Rady Gminy ulgi takie zostały przyznane to MZK nie ponosi ich kosztów- czytamy w odpowiedzi.

Radny Marczak skierował kolejną interpelację do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Stalowej Woli. W jego przekonaniu odpowiedź jaką uzyskał dotyczy tylko w niewielkiej części spraw jakie poruszył, jest ona nierzetelna i pomija ważne problemy.

- Oczywiście jestem otwarty i mam nadzieję, że zostanę poinformowany o wspólnym posiedzeniu komisji miejskich oraz powiatowych wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli. Moja interpelacja dotyczy jednak spraw, które mogą być rozwiązane wyłącznie przez komisje Miejskie oraz Prezydenta Nadbereżnego. I to oni nadal są adresatami mojej interpelacji- pisze radny Damian Marczak.

Radny powinien uzyskać odpowiedź na swoją interpelację w ciągu 2 tygodni.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =