Odszkodowanie po wypadku samochodowym a niezdolność do pracy

Materiał zewnętrzny Image

Niekiedy kwota, którą otrzymujemy po wypadku jest dużo niższa, niż oczekiwaliśmy. Często ubezpieczyciel nie bierze pod uwagę naszego cierpienia, bólu i uszczerbku na zdrowiu.

Jak walczyć o odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Przede wszystkim, aby móc walczyć o wyższe odszkodowanie po wypadku samochodowym, musisz dopełnić wszystkich obowiązków, jakie spoczywają na tobie. Bezpośrednio po wypadku włącz awaryjne światła ostrzegawcze. Zadzwoń po służby ratunkowe. Wymień niezbędne informacje z innymi zaangażowanymi kierowcami, w tym informacje o ubezpieczeniu. Te kroki zapewnią Ci bezpieczeństwo po wypadku, ustabilizowanie wszystkich rannych i niedługo otrzymanie pomocy medycznej oraz wypełnienie przez ciebie zobowiązań prawnych na miejscu wypadku.

Udaj się do szpitala, aby udokumentować obrażenia. Nawet jeśli uważasz, że nie wymagają leczenia. Będzie to oznaczało, że twoje obrażenia zostaną zarejestrowane w systemie opieki zdrowotnej. Jeśli policja nie pojawiła się na miejscu wypadku, upewnij się, że przyjęła zgłoszenie. Jeśli zamierzasz ubiegać się o prywatną opiekę medyczną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i poinformuj ją o tym. Jeśli prowadzisz wypożyczony pojazd, zadzwoń do wypożyczalni i poinformuj ją o wypadku, nawet jeśli nie doszło do uszkodzenia pojazdu. Zrób listę wszystkich strat finansowych i innych poniesionych w wyniku wypadku.

Jeśli chcesz mieć pewność uzyskania odszkodowania, to każdorazowo zgłoś wypadek na policji. Ułatwi to proces zgłaszania roszczenia. Gdy wystąpisz z roszczeniem o odszkodowanie, ugoda będzie się składać z jednego lub więcej rodzajów szkód. Wszystkie te rodzaje odszkodowań mieszczą się w jednej z ogólnych pozycji dotyczących odszkodowań związanych ze stratami finansowe i inne oraz odszkodowania ogólne.

Typowe rodzaje odszkodowań, które możesz otrzymać, mogą obejmować między innymi:

Odszkodowanie za straty finansowe i inne. Te rodzaje szkód odnoszą się do wszystkich nie fizycznych powodów, dla których możesz zgłosić roszczenie, takich jak: Utrata przyszłych dochodów – jeśli twój potencjał zarobkowy w przyszłości będzie niższy z powodu odniesionych obrażeń. Utrata bieżących dochodów – jeśli musiałeś zrezygnować pracy i straciłeś swoje wynagrodzenie.

Koszt opieki – jeśli musiałeś mieć pielęgniarkę w domu opiekującą się tobą lub musiałeś zatrudnić kogoś, kto pomoże ci w opiece nad domem.

Opłaty medyczne – jeśli musiałeś pokryć koszty prywatnego leczenia z własnej kieszeni.

Koszty podróży – za każdą podróż, którą musiałeś odbyć, aby leczyć obrażenia lub zająć się sprawami wynikającymi z samego roszczenia, takimi jak wizyta u adwokata lub stawiennictwo w sądzie.

Oczywistą przyczyną domagania się odszkodowania jest sytuacja trwałego inwalidztwa. Jeśli urazy spowodują trwałe inwalidztwo, takie jak utrata ręki lub nogi, paraliż lub uszkodzenie mózgu. Utrata jakości życia – jeśli urazy spowodują obniżenie jakości życia. Na przykład utrata mobilności. Długotrwała rekonwalescencja – jeśli okres rekonwalescencji po urazach był długi i bolesny. Ból i cierpienie – za ból, który pojawił się po wypadku, a także za pomoc medyczną w nagłych wypadkach. Uraz psychiczny – na szok i stres wywołany pierwszym wypadkiem.

Odszkodowanie za złamaną nogę i niezdolność do pracy

Coraz więcej osób decyduje się na uzyskanie wyższego odszkodowania w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ofiary często oczekują znacznie większego odszkodowania za szkody niemajątkowe, niż oferują firmy ubezpieczeniowe. Walcz o odszkodowanie za złamaną nogę z OC sprawcy z pomocą profesjonalistów https://www.helper-cpp.pl/

Zadośćuczynienie za szkodę niemajątkową jest zupełnie innym rodzajem zapłaty niż naprawienie szkody, choć wiele osób zawsze używa tego drugiego terminu. Tymczasem odszkodowanie dotyczy tylko szkód materialnych – uszkodzonego samochodu, uszkodzonego mieszkania, skradzionego telefonu itp. Zadośćuczynienie za szkody niemajątkowe to z kolei próba zrekompensowania negatywnych doświadczeń, takich jak ból, cierpienie, utrata zdrowia czy przymusowe porzucenie pracy.

Jeśli zostałeś ranny w wypadku, odszkodowanie za szkody niemajątkowe nie jest jedyną płatnością, o jaką możesz się ubiegać. Możliwych płatności przewidzianych w polskim Kodeksie Cywilnym jest znacznie więcej, a w szczególności: - zwrot kosztów leczenia, podróży do placówek medycznych, rehabilitacji, leków itp. - art. 444 § 1 kc. Naprawienie wyrządzonej szkody, cierpienia fizycznego i psychicznego - art. 445 § 1 Kodeksu Cywilnego RP. Odszkodowanie za utracone zarobki w wyniku nieszczęśliwego wypadku i późniejszego leczenia - art. 361 § 2 kc Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku z odpowiednim oświadczeniem do ubezpieczyciela sprawcy, czyli zgłoszenie obrażeń i szkód oraz wszystkich dokumentów uzasadniających wniosek i otrzymane obrażenia. Ofiara ma co do zasady 3 lata od daty zdarzenia na złożenie dokumentów. Po upływie tego czasu roszczenia wygasają. Jeśli sprawa miała naprawdę poważne konsekwencje (ofiara cierpi na problemy zdrowotne przez ponad 7 dni), zostanie to uznane za przestępstwo. W takich sytuacjach roszczenia wygasają po 20 latach od zdarzenia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =