Co oznaczają symbole na opakowaniach z tworzyw sztucznych?
Oznaczenia na opakowaniach są istotne zarówno z punktu widzenia producentów, jak i konsumentów. Pierwsi są zobligowani przez prawo do tego, aby zamieszczone na produktach dane były czytelne, wyczerpujące i zgodne z prawdą. Drudzy na podstawie informacji zawartych na etykietach podejmują decyzje zakupowe. Ze względu na to, że najpopularniejszym tworzywem w wielu branżach jest plastik, przyjrzyjmy się, co oznaczają symbole na opakowaniach wykonanych z tego materiału.
Jakie symbole można znaleźć na opakowaniach z tworzywa sztucznego?
Symbol materiału, z którego pojemnik został wykonany
PET – politereftalan etylenu
Jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych wykorzystywane m.in. do produkcji jednorazowych butelek do napojów. Nie należy wykorzystywać go ponownie.
HDPE – polietylen o wysokiej gęstości
Jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku wykorzystywany m.in. do produkcji folii spożywczej, armatury do wody pitnej, wiader, beczek czy kanistrów. Może być używany wielokrotnie.
PVC – polichlorek winylu
Tworzywo sztuczne stosowane m.in. do produkcji różnego rodzaju opakowań. Ze względu na ryzyko wydzielania niebezpiecznych substancji opakowania z PVC nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością.
LDPE – polietylen o niskiej gęstości
Podobnie jak HDPE uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych dla zdrowia rodzajów plastiku. Jest stosowany m.in. do produkcji jednorazowych pojemników na napoje, opakowań do lekarstw i kosmetyków.
PP – polipropylen
Tworzywo sztuczne zaliczane do grupy najbezpieczniejszych dla człowieka. Może mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Jest wykorzystywany do produkcji wiader dla branży spożywczej i chemicznej, opakowań do lodów i nabiału oraz innej żywności łatwo psującej się.
PS – polistyren
Tworzywo sztuczne wykorzystywane m.in. do produkcji kuwet lodowych i jednorazowych pojemników cateringowych.
Inne (Other)
Opakowania oznaczone cyfrą 7 nie powinny mieć kontaktu z żywnością, ponieważ mogą zawierać m.in. szkodliwy dla zdrowia bisfenol A (BPA).
Znaki objaśniające sposoby użytkowania produktu
• Symbol kieliszka i widelca – oznacza, że w pojemniku można bezpiecznie przechowywać żywność. Takie oznaczenie może mieć na przykład wiadro spożywcze.• Symbol kuchenki mikrofalowej – oznacza, że pojemnik można podgrzewać w kuchence mikrofalowej.
• Symbol płatka śniegu – oznacza, że opakowanie można mrozić w zamrażalniku.
• Symbol naczyń polewanych wodą w zmywarce – oznacza, że pojemnik można myć w zmywarce.
Znaki objaśniające, co należy zrobić z produktem po jego wykorzystaniu
• Znak „Opakowanie nadaje się do recyklingu”Jeśli na opakowaniu producent zamieścił trzy zielone strzałki w kółku, to znaczy, że pojemnik został wykonany z materiału, który nadaje się do recyklingu.
• Znak „Dbaj o czystość”Postać wyrzucająca papierek do kosza przypomina, że opakowanie po zużyciu należy wyrzucić do odpowiedniego kosza na odpady.
Komentarze