Zaraza w powiecie stalowowolskim
Aktualna sytuacja związana z wirusem ASF oraz ryzykiem pojawienia się grypy ptaków była tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z regionu oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
Bieżące informacje przedstawił wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek. ⁃ Mamy dobre wiadomości, dziś mija już 49 dni od ostatniego potwierdzonego ogniska ASF wśród świń na Podkarpaciu – rozpoczął.
Janusz Ciołek przekazał także najnowsze rekomendacje Komisji Europejskiej. ⁃ Ukazało się rozporządzenie KE, które z dniem dzisiejszym zmienia obszary zwalczania choroby. Strefa III (czerwona) została zniesiona z terenu powiatu niżańskiego, leżajskiego, przeworskiego i części powiatów: jarosławskiego i lubaczowskiego – powiedział.
Wojewódzki lekarz weterynarii poinformował również o liczbie ognisk wśród świń. Najwięcej przypadków zidentyfikowano w powiecie mieleckim (52), w powiecie stalowowolskim (2) oraz lubaczowskim (1). W przypadku dzików, na terenie Podkarpacia potwierdzono 165 takich ognisk.
Po raz pierwszy odnotowano ogniska u dzików w powiecie przemyskim, blisko Ukrainy. Realizowane są tam intensywne poszukiwania padłych dzików połączone z odstrzałem sanitarnym.
W ramach walki z ASF odbywa się grodzenie szlaków komunikacyjnych dzików w ciągu drogi krajowej nr 9 i drogi wojewódzkiej nr 987. Wykonawcy poinformowali, że działania zakończą się do końca listopada br.
Janusz Ciołek przypomniał także o ryzyku związanym z możliwością wystąpienia grypy ptaków. ⁃ Grypa ptaków to zjawisko, które występuje najwcześniej w okresie sezonowych przelotów ptaków dzikich – mówił.
Na Podkarpaciu istnieje 168 ferm drobiu, łącznie hodowanych jest tam ponad 3,5 mln zwierząt.
Wojewoda Ewa Leniart zaapelowała do samorządowców i przedstawicieli służb o kontynuację działań prewencyjnych w walce z ASF oraz HPAI.
– Chce poprosić łowczych o dalszą intensyfikację działań na swoich obszarach. Proszę także, aby zachować czujność, reagować na wszystkie informacje dotyczące padłych ptaków – mówiła.
Wojewoda przypomniała o kolportowaniu informacji na temat zagrożeń spowodowanych wirusami. – Raz jeszcze proszę o to, aby działania kontynuował Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego tak, aby akcja informacyjna, m.in. nt. bioasekuracji była intensyfikowana i stale prowadzona – zakończyła Ewa Leniart.
Komentarze