Już 10 listopada radni podwyższą sobie diety

Image

10 listopada stalowowolscy radni miejscy pochylą się nad uchwałą w sprawie ustalenia wysokości i zasad przyznawania diet dla radnych Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Projekt uchwały został przygotowany na podstawie obowiązujących obecnie przepisów.

Co więc pójdzie pod głosowanie?

Radni Rady Miejskiej w Stalowej Woli otrzymują zryczałtowaną dietę miesięczną za udział w sesjach i pracach komisji Rady oraz wykonywanie pozostałych obowiązków radnego. Według wspomnianych wyżej przepisów miesięczna wysokość diety ma zostać przyznana:

- Przewodniczącemu Rady – w wysokości 82,40% kwoty maksymalnej,

- Wiceprzewodniczącym Rady – w wysokości 70,18% kwoty maksymalnej,

- Przewodniczącym komisji stałych i doraźnych Rady– w wysokości 56,29% kwoty maksymalnej,

- Dla członków Komisji Mieszkaniowej - w wysokości 50,18% kwoty maksymalnej,

- Dla radnych - w wysokości 47,96% kwoty maksymalnej.

Radnemu pełniącemu różne funkcje w Radzie Miejskiej przysługuje jedna dieta ryczałtowa w najwyższej wysokości. W przypadku zmiany w trakcie danego miesiąca funkcji pełnionej przez radnego, wysokość diety ustala się proporcjonalnie do okresu sprawowania tej funkcji w danym miesiącu. Wysokość diety miesięcznej ulega obniżeniu w danym miesiącu, w wysokości: 30% diety za każdą nieobecność na sesji Rady lub posiedzeniu komisji, 15% diety za każde spóźnienie na sesję Rady lub posiedzenie komisji oraz ich opuszczenie w trakcie lub przed zakończeniem jeżeli nieobecności przekraczają 15 minut. Obniżenia o którym mowa w ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy nieobecność, spóźnienie lub opuszczenie sesji Rady lub posiedzenia komisji jest spowodowana wykonywaniem innych obowiązków radnego na podstawie upoważnienia lub polecenia przewodniczącego rady gminy. Radnemu pełniącemu różne funkcje w Radzie Gminy przysługuje jedna dieta ryczałtowa w najwyższej wysokości.

Wkrótce przestaną więc obowiązywać 2 uchwały Rady Miasta w sprawie ustalenia zasad określania diet dla radnych Rady Miejskiej z dnia 28 lutego 2003r. i z dnia 29 lipca 2008 r.

Uchwała, jeśli będzie przegłosowana, wejdzie w życie z dniem podjęcia z zastrzeżeniem, iż zapisy dotyczące ustalenia wysokości diet mają zastosowanie od 1 sierpnia 2021 r.

Dla tych, którzy nie wiedzą, dieta radnego jest dochodem zwolnionym z podatku dochodowego i nie jest traktowana w kategorii wynagrodzenia. Jest to zwrot części wydatków ponoszonych przez radnych w związku z wykonywaniem mandatu. Jeśli radny zamiast pracować w swoim zakładzie pracy/firmie pełni obowiązki radnego biorąc udział w sesji, nie może w tym czasie pobierać wynagrodzenia za pracę zawodową, ponieważ jej nie świadczy. I to właśnie dieta ma mu wyrównać stratę finansową. W historii zdarzało się, że jakiś radny podpisywał listę obecności w zakładzie pracy i równocześnie pobierał dietę. Podwójne wynagrodzenie było niezgodne z prawem. Dieta jest rekompensatą, a nie dodatkowym dochodem. Pracodawca równocześnie ma ustawowy obowiązek zwolnić pracownika z pracy na czas pełnienie funkcji radnego.

Czy Waszym zdaniem samorządowcy powinni więcej dostawać za pełnienie funkcji społecznych? Czy Wy także dostaniecie podwyżki w pracy? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =