Rozwadowski cmentarz pełen tajemnic

Image

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zorganizowało wycieczkę historyczną alejkami cmentarza parafialnego w Rozwadowie i cmentarza wojennego, której przewodziła Beata Trybuła.

Pomimo chłodnej aury, przed bramą stawiła się liczna grupa mieszkańców, zainteresowana losem swoich przodków. Po wejściu na cmentarz Beata Trybuła opowiadała o mogiłach wybitnych postaci m.in. ks. Jana Jakiela, proboszcza rozwadowskiej parafii czy Władysława Dumaire, kapucyńskiego lekarza. W dalszej jej części, kiedy wyciczka zatrzymywała się przed pomnikiem Powstańców Styczniowych czy kamienną kompozycją poświęconą Żołnierzom Września 1939, posłuchać można było o tragicznych i bohaterskich losach mieszkańców, zaangażowanych w działania zbrojne.

Jak możemy wyczytać na stronie muzeum Rozwadowski Cmentarz jest starszy od Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, a jego część stanowi niegdyś największy cmentarz pierwszowojenny na terenie dawnego starostwa tarnobrzeskiego. Spoczywają tu m.in. bohaterowie powstań narodowych i uczestnicy dwóch światowych wojen. Rozwadowski Cmentarz jest miejscem spoczynku wielu wyjątkowych osób, zasłużonych dla Rozwadowa i całego regionu. Pochowani są na nim: żołnierze, osoby duchowne, dyrektorzy placówek oświatowych, lekarze, przedstawiciele władz czy rzemieślnicy, ale też zwyczajni ludzi, mieszkańcy Rozwadowa i okolic. Ta nekropolia jest więc nie tylko źródłem wiedzy historycznej o lokalnej społeczności, ale opowiada również o niepodległościowych zrywach, walkach powstańczych czy trudach pracy osób, które tworzyły dzieje miasteczka.

- Bardzo fajna inicjatywa muzeum, która mocno pobudza wyobraźnię, ale również pozwala na zapoznanie się z nieznanymi losami osób, które były zaangażowane w historię miasteczka Rozwadów. Dodatkowo jesienny krajobraz dodaje pewnej aury tajemniczości i niepokoju. To ważne inicjatywy dla utrzymania naszej historycznej tożsamości i pamięci o tych ważnych personach. Dziękuję pani Beacie Trybule za to, że znalazła czas, aby móc nam o tym opowiedzieć- komentował na gorąco jeden ze zwiedzających.

Uczestnicy wycieczki byli również zgodni co do tego, że gdyby nie ciężka praca Fundacji „Przywróćmy Pamięć”, wiele nagrobków popadłoby w ruinę i zapomnienie. Podkreślić trzeba, że w ostatnich latach około 20 mogił zostało odrestaurowanych w ramach prac konserwatorskich zleconych przez tę organizację. Fundacja „Przywróćmy Pamięć” ma na celu opiekę nad cmentarzem wojennym w Rozwadowie, a także renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie. Wkrótce będziemy odwiedzać groby swych bliskich na cmentarzu. Pamiętajmy o cegiełce na ten wyjątkowo potrzebny cel.

Jak poinformowała Beata Trybuła na początku listopada br., tuż po święcie zmarłych, planowana jest wycieczka po cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.

Przewiń do komentarzy









Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =