Jakie mięśnie wzmacnia trening pole dance?

Materiał zewnętrzny Image

Pokazy pole dance wykonywane przez profesjonalistów są pełne gracji i lekkości. Niekiedy aż trudno uwierzyć, że wymagają jakiejkolwiek siły. Prawda jest jednak inna, bo pole dance angażuje właściwie całe ciało. Gracja na pokazach to efekt wieloletnich ćwiczeń.

Na czym polega pole dance?

Pole dance, czyli dosłownie taniec na rurze, jeszcze nie tak dawno wzbudzał duże kontrowersje. Kojarzył się przede wszystkim z erotycznymi pokazami, lecz niekoniecznie ze sportem. To już jednak przeszłość. W 2017 roku Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych oficjalnie uznało pole dance za dyscyplinę sportową. Dzięki temu rura do tańca obecnie kojarzy się przede wszystkim z aktywnością fizyczną, nie z erotyką.

Jest to sport, który łączy elementy gimnastyki, akrobatyki i tańca. Polega na wykonywaniu figur, kombinacji i całych choreografii na ustawionym lub podwieszonym pionowo drążku (rurze).

Co ćwiczy pole dance?

Pole dance wymaga pracy z ciężarem własnego ciała. Dzięki temu aktywizuje niemal wszystkie mięśnie, a w szczególności górne partie: ramiona, przedramiona, barki. To właśnie te mięśnie utrzymują ciężar ciała podczas wykonywania większości akrobacji i w związku z tym pracują najintensywniej. Warto jednak podkreślić, że wcale nie trzeba mieć silnych rąk, by rozpocząć przygodę z pole dance. Siła i sprawność przychodzą z czasem. Wypracujesz je na treningach.

Pole dance wzmacnia również mięśnie core, czyli mięśnie posturalne odpowiadające za stabilność kręgosłupa i miednicy. Do tej grupy zalicza się m.in. mięśnie brzucha, na których wielu osobom tak zależy. Silny core pomaga w utrzymaniu prawidłowych pozycji na rurce i odciąża nogi. Należy jednak podkreślić, że dolne partie ciała również pracują bardzo intensywnie. Wbrew pozorom nie jest to tylko “takie machanie nogami”, bo by wykonać ćwiczenia prawidłowo, trzeba napiąć całą nogę – nawet palce u stóp. Z tego powodu pole dance rewelacyjnie wzmacnia także mięśnie nóg i pośladków.

Efekty pole dance

Stwierdzenie, że pole dance ćwiczy całe ciało, nie jest przesadą. Poza wzmocnieniem mięśni rąk, pleców, barków, brzucha, nóg, pośladków itd. można liczyć także na lepszy chwyt, większą stabilność i pewność ruchów, lepszą elastyczność, widoczne ujędrnienie ciała i wymodelowanie sylwetki. Dodatkowo pole dance uczy również świadomości własnego ciała, co przydaje się nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale również na co dzień.

Czy każdy może ćwiczyć pole dance?

O ile nie ma ku temu przeciwwskazań, każdy może ćwiczyć pole dance. Wiek, sylwetka czy płeć nie mają znaczenia, chociaż oczywiście różnie wyglądają początki z tym sportem. Niemniej, nie warto się uprzedzać, bo wszystkie opisane w tym artykule efekty przychodzą z czasem. Wystarczy więc odrobina motywacji i samodyscypliny, aby w przyszłości wykonywać akrobacje, które wyglądają tak, jakby “nic nie pracowało”.

A jeśli chcesz uprawiać pole dance w domu, koniecznie wyposaż się w odpowiedni sprzęt. Poza rurką przyda Ci się również materac pole dance, dzięki któremu pierwsze upadki będą bezbolesne. Nie zapomnij także o właściwym ubiorze. Strój do pole dance powinien składać się ze spodenek, topu lub stanika sportowego i wygodnej bluzki.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =