Klimatyzacja a zdrowie. Na ile stopni należy ją ustawić?
Lato i zima to pory roku, podczas których najczęściej korzystamy z klimatyzacji. Ma to swoje plusy i minusy. Niestety, w tym okresie zdarza nam się ustawiać zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę. Niesie to ze sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci przeziębienia, przegrzania czy chorych zatok. Jak sobie radzić z różnicą temperatur? O czym warto pamiętać? Wyjaśniamy.
Jakie są wady i zalety klimatyzacji?
Kiedy upalne lato lub mroźna zima daje nam się we znaki, klimatyzacja w pomieszczeniu jest ogromnym luksusem. Dzięki niej możemy ustawić taką temperaturę, jaka jest w tym momencie dla nas najbardziej odpowiednia. Co więcej, klimatyzacja filtruje powietrze i usuwa z niego kurz, pyłki oraz szkodliwe roztocza.
Są jednak pewne minusy. Niska temperatura w klimatyzatorze może doprowadzić do wyziębienia organizmu, a zbyt wysoka — do przegrzania. W pomieszczeniach z klimatyzacją często panuje również suche powietrze, które negatywnie wpływa na nasze górne drogi oddechowe, skórę i śluzówki. Można więc nabawić się chorych zatok, kaszlu i suchości w gardle.
Klimatyzacja w pomieszczeniu — o czym trzeba pamiętać?
Na samym początku należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury. Według ekspertów powietrze w pomieszczeniu powinno być niższe lub wyższe od tego na dworze o maksymalnie 6 stopni Celsjusza. Większa różnica może powodować różne dolegliwości zdrowotne — szczególnie gdy często wychodzimy na zewnątrz. Musimy również regularnie czyścić i zmieniać filtr oraz ustawiać stosowną wilgotność w klimatyzatorze.
Zadbajmy także o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może wysuszać śluzówki. Picie wody skutecznie niweluje drapanie w gardle i zapobiega powstawaniu chrypki. To samo z oczami — warto zaopatrzyć się w krople nawilżające bez konserwantów i zakraplać oczy co trzy godziny, zwłaszcza gdy dużo pracujemy przy komputerze.
Jak radzić sobie z różnicą temperatur przez klimatyzację?
Przez mocną różnicę temperatur może wystąpić u nas nagła potliwość — w ten sposób organizm reguluje ciepłotę ciała. Objawia się to nieestetycznym zapachem i wyglądem (pot przesiąka przez ubrania i powoduje plamy), co znacznie wpływa na nasz komfort życia. Aby temu zapobiec, warto stosować antyperspirant Etiaxil, który zapewnia stuprocentową ochronę przed poceniem i przykrym zapachem. Daje również długotrwały efekt aż do pięciu dni. Mogą używać go nawet osoby z bardzo wrażliwą skórą pod pachami.
Komentarze