Co zrobić w przypadku ukąszenia przez kleszcza?

Materiał zewnętrzny Image

Kleszcze ruszają do ataku już pod koniec zimy. Najwięcej ich występuje w okresie wiosny. W porównaniu do ubiegłych lat jest ich znacznie więcej, przez co społeczeństwo jest mocniej narażone na ugryzienia. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak odpowiednio się zachować w przypadku spotkania z kleszczem.

Zakażenie przez kleszcza

Aktualnie w Polsce żyje blisko 21 różnych gatunków kleszczy. Nie każdy gatunek przenosi bakterie (krętki). Do zakażenia dochodzi podczas wkłucia się kleszcza-nosiciela w skórę człowieka. Zakażenie nie nadchodzi od razu, lecz zazwyczaj po upływie 24-48 godzin. Dlatego tak ważne jest, by po odbytym spacerze w lesie, oglądać całe ciało. Jeżeli kleszcz zostanie szybko zauważony i prawidłowo usunięty, można uniknąć zakażenia przenoszoną bakterią. Jednak po ukąszeniu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który profesjonalnie i bezpiecznie usunie osobnika ze skóry.

Jak postępować w przypadku ukąszenia?

Jeśli na ciele znajdzie się intruza, najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. Im krócej kleszcz przebywa na powierzchni skóry, tym pojawia się mniejsze ryzyko przeniesienia się bakterii i zakażenia chorobą.

Należy pamiętać, że znalezionego kleszcza nie wolno smarować żadnych specjalnym specyfikiem. Najlepiej zostawić miejsce ukąszenia w spokoju, do momentu konsultacji z lekarzem. Niektórzy uważają, że posmarowanie kleszcza np. masłem, spowoduje jego łatwiejsze usunięcie. Jednak powoduje to, że kleszcz najpewniej zwymiotuje, co będzie skutkowało tym, że do organizmu człowieka przedostaną się chorobotwórcze patogeny. Warto również zastanowić się nad tym, czy nie warto dokonać badania kleszcza na boreliozę. Więcej na temat badania można przeczytać na stronie laboratorium Blumed.

Miejsce ugryzienia należy starannie zdezynfekować. Nie zaleca się samodzielnego usuwania osobnika, ponieważ jakaś część może zostać w skórze. Dlatego trzeba udać się do najbliższej przychodni/ jednostki pogotowia ratunkowego. Każde ugryzienie kleszcza musi zostać skonsultowane z lekarzem.

Choroba przenoszona przez kleszcze

Borelioza jest to choroba zakaźna, która rozwija się w organizmie po ugryzieniu przez kleszcza. Warunkiem jest, by kleszcz był nosicielem bakterii, wywołującej chorobę. W przypadku wystąpienia choroby, na skórze pojawia się rumień. W trakcie przebiegu choroby wyróżnia się trzy główne etapy.

Faza wczesna boreliozy (miejscowa)

Pierwsze objawy choroby pojawiają się już w okresie kilku dni od momentu wprowadzenia bakterii do organizmu. Jest to bardzo ważny etap choroby, ponieważ kluczowa jest tu dobrze postawiona diagnoza. Pojawiający się rumień obserwowany jest u większości pacjentów. Jednak jest on często mylony z ukąszeniem komara. Zdiagnozowanie choroby we wczesnym stadium jest kluczowe, ponieważ pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia.

Faza wczesna boreliozy (rozsiana)

Kolejny etap choroby, który występuje zaledwie kilka tygodni po ukąszeniu. Niestety na tym etapie należy liczyć się z tym, że objawy mogą występować nawet do kilku lat. W tym okresie bakterie przedostają się do serca lub układu nerwowego. Dochodzi wtedy do zaburzeń narządów.

Objawy pojawiające się w fazie rozsianej są zazwyczaj mylone z różnymi infekcjami wirusowymi, co przyczynia się do opóźnienia rozpoznania choroby i postawienia odpowiedniej diagnozy. Pacjenci skarżą się głównie na zmęczenie oraz bóle w stawach i mięśniach, a czasami nawet pojawiają się zaburzenia psychiczne bądź problemy ze wzrokiem.

Faza późna boreliozy (przewlekła)

Faza przewlekła występuje w okresie co najmniej roku od ukąszenia kleszcza. W czasie tak długiego okresu dochodzi do wielu powikłań, w szczególności kardiologicznych, układu nerwowego oraz stawów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =