Park Inwestycyjny coraz bliżej. Podpisano już umowę

Image

Po podpisaniu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, dzięki której utworzony zostanie obszar Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli, przystąpiono do kolejnego kroku.

Miasto Stalowa Wola utworzy EURO- PARK wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu

We wtorek 31 sierpnia 2021 roku, w Inkubatorze Przedsiębiorczości miało miejsce podpisanie porozumienia pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Miastem Stalowa Wola o powołaniu Strategicznego Parku Inwestycyjnego EURO- PARK STALOWA WOLA. Przypomnijmy: ustawa umożliwi wprowadzenie czasowej, 2- letniej możliwości dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położonych w Jaworznie i Stalowej Woli oraz terenów Skarbu Państwa z nimi sąsiadujących, na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej. Zgodnie z ustawą zamianie ma podlegać w sumie około 1 tys. ha gruntów w Stalowej Woli i niespełna 300 w Jaworznie.

Prezydent plan nazywa najbardziej ambitnym od czasów powstania miasta. Wiele się ma zmienić gospodarczo, nie tylko tutaj, bo rozwój ma oddziaływać na cały region. Partnerem w tych działaniach ma być agencja Rozwoju Przemysłu.

Stalowa Wola przygotowana do gospodarczego bumu

- Stalowa Wola jest najlepiej przygotowanym miastem przemysłowym w Polsce do tego, aby realizować tak wielkie projekty. Wynika to z mądrości budowniczych Stalowej Woli, którzy usadowili to miejsce w nieprzypadkowym terenie, gdzie mamy odpowiednie zaplecze techniczne w postaci energii elektrycznej, gdzie mamy dostęp do wody przemysłowej z rzeki, gdzie mamy wyspecjalizowaną, również unikalną na skalę ogólnopolską oczyszczalnię ścieków przemysłowych i mamy teren, który zawsze w wizji rozwoju HSW, miasta Stalowej Woli był dedykowany do tego, aby tutaj rozwijać te zakłady- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Teraz możliwe jest odwrócenie pewnych złych decyzji podejmowanych od lat 90- tych, na mocy których za zobowiązania podatkowe zakłady oddawały swój majątek Skarbowi Państwa zamiast skupić się na produkcji i rozwoju. Terenami, o których mowa zawiadowały Lasy Państwowe.

Porozumienie podpisane. Poszukiwani duży inwestorzy.

Przypomnijmy, że projekt poparli zgodnie wszyscy stalowowolscy radni, bez względu na przynależność partyjną. Porozumienie o powołaniu Strategicznego Parku Inwestycyjnego EURO- PARK STALOWA WOLA podpisał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, a w imieniu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.- wiceprezes zarządu Paweł Kolczyński.

- Dzisiaj robimy mały, ale bardzo ważny krok do realizacji przedsięwzięcia, którego efektem będzie stworzenie nowoczesnej przestrzeni dla inwestorów strategicznych. Agencja Rozwoju Przemysłu na Podkarpaciu jest obecna od wielu, wielu lat. Tutaj funkcjonuje najstarsza strefa ekonomiczna w Polsce, strefa mielecka. Zarządzamy również strefą tarnobrzeską, która swoim zasięgiem obejmuje pozostałe trzy powiaty z terenu województwa podkarpackiego- mówił wiceprezes zarządu Paweł Kolczyński.

Powstający EURO- PARK będzie miał charakter spółki specjalnego przeznaczenia, która docelowo będzie operatorem terenów inwestycyjnych, o których mowa w ustawie podpisanej przez prezydenta RP. Na terenach tych będą przygotowane miejsca dla inwestorów z wykorzystaniem istniejącego potencjału. Póki co, nie podaje się do publicznej wiadomości kto stara się o miejsce na nowych terenach. Rozmowy toczą się za zamkniętymi drzwiami. O tym jaka firma, bądź firmy rozpoczną lub może będą kontynuować tu działalność, dowiemy się być może jeszcze w 2021 roku.

Rekompensata przyrodnicza?

Nie jest tajemnicą, że wkrótce wyciętych zostanie wiele sosen. W Polsce na 1 ha ziemi pozostawia się po przecince do 600 dorodnych egzemplarzy. Ile drzew zniknie z okolic miasta, jak bardzo ograniczone zostaną zielone płuca Stalowej Woli? To pytanie zadawało nam w ostatnich dniach wielu czytelników. Grunty będą „zamienione”, więc drzewa na nowych obszarach będą sadzone. Potrzeba będzie jednak wielu lat zanim „zastąpią” te, które są teraz. Niemniej jednak jest też dobra informacja, bo Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza zadbać o przyrodę.

- Zdajemy sobie bardzo mocno sprawę z tego, z jakim terenem mamy do czynienia. Wszelkie plany, wszelkie działania, które są podejmowane wspólnie z miastem zawsze mają na względzie również ten element ekologiczny, przyrodniczy. Planując lokalizację inwestycji staramy się w jak największym zakresie uwzględniać możliwość pozostawienia terenów zalesionych. Rozważamy wspólny projekt pewnej rekompensaty przyrodniczej. ARP deklaruje również dołożenie swojej cegiełki tak, aby jak Stalowa Wola jest obecnie zielonym miastem, tym zielonym miastem nadal pozostała, a ta zieloność we wszystkich tych miejscach, których może, ponownie zagościła- powiedział Paweł Kolczyński.

Jak zapewnił wiceprezes, ARP zamierza w Stalowej Woli uruchomić też Inkubator Przemysłowy. Ma mieć on siedzibę na działce należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu. Będzie on dedykowany dla mniejszych przedsiębiorców (MŚP). Do ich dyspozycji będzie 3,5 tys. m2.

Przewiń do komentarzy








Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =