25 tys. szczepień tylko w jednym punkcie
W Punkcie Szczepień Powszechnych, działającym w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, podano już prawie 25 tysięcy szczepionek przeciw COVID-19. To oficjalne dane udostępnione przez nasz stalowowolski szpital.
Tutejszy Punkt Szczepień Powszechnych w Stalowej Woli jest jednym z największych w całym regonie. Na dzień 26 sierpnia 2021 r. podano tu łącznie 24 801 dawek szczepionki, z czego 12 877 osób zaszczepiono minimum pierwszą dawką, a 11 924 w pełni.
Od dziś punkt szczepień w szpitalu będzie się mieścił w Gabinecie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, który znajduje się w budynku Administracji. Nie ma już kolejek i problemów z dostawą szczepionek, dlatego też każdy kto ma ochotę może na szczepienie zapisać się z dnia na dzień, a nawet wybrać sobie rodzaj szczepionki, od jednodawkowej Johnson&Johnson, po dwudawkową BioNTech/Pfizer. Szczepienia odbywają się od 8:00 do 14:00. Czy warto się szczepić przeciwko COVID-19? Szpital na swojej stronie przekonuje, że warto.
- I to z kliku powodów. Po pierwsze dlatego, żeby chronić swoje zdrowie. Po drugie – żeby chronić zdrowie bliskich. Zaszczepieni rzadziej się zarażają, a tym samym nie przekazują wirusa swojemu najbliższemu otoczeniu. Szczepienia są również niezbędne, aby społeczeństwo mogło zbudować zbiorową odporność, a tylko ona uchroni nas przed kolejnymi ograniczeniami i lockdownami– tłumaczy na stronie szpitala dr n. med. Margarita Omelańska, specjalista chorób zakaźnych z Poradni Chorób Zakaźnych przy SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.
W naszym powiecie powoli rośnie liczba zakażonych. Do niedawna tych przypadków nie było w zasadzie wcale. Obecnie w codziennych statystykach ministerialnych pojawia się po około 5 nowych przypadków. Są też nowe zakażenia w powiecie niżańskim.
- Niestety, spora część społeczeństwa wciąż bagatelizuje problem. Niektórym osobom otwierają się oczy dopiero wtedy, gdy one same, bądź ktoś z ich bliskich odczują, jak dramatyczne potrafią być przebieg i skutki COVID-19. A to, że ktoś przeszedł chorobę niemal całkowicie bezobjawowo, jeszcze o niczym nie świadczy. My, lekarze, mamy teraz niemal codziennie do czynienia z pacjentami, którym wydawało się, że przeszli koronawirusa lekko, a dopiero po czasie okazało się, że na przykład mają zmiany w płucach i ciężko im się oddycha. Coraz więcej osób uskarża się również na powikłania w sferze psychicznej: mają problemy z pamięcią i koncentracją, zmagają się też z lękami i bezsennością. Zresztą ta paleta powikłań jest znacznie szersza. Te osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły i wciąż mają wątpliwości w tej kwestii, powinny o tym pamiętać. Mają naprawdę dużo do stracenia. Wprawdzie szczepionka nie daje nam 100- procentowej pewności, że się wcale nie zarazimy, ale badania dowodzą, że chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, a przede wszystkim śmiercią– mówi dr n. med. Margarita Omelańska.
W Polsce, jak podaje Ministerstwo Zdrowia (dane z dnia 30.08.2021) zaszczepionych jest 36 194 405 obywateli, z czego 1 dawką 19 237 695, 2- 16 956 710, w pełni- 18 722 803.
Powiat Stalowowolski
W Stalowej Woli zaszczepiono w pełni 38,4% mieszkańców, w Zaklikowie- 37,4%, w Radomyślu nad Sanem- 33,5%, w Zaleszanach- 31%, w Pysznicy- 26%, w Bojanowie- 21,8%.
Powiat Niżański
W Nisku w pełni zaszczepiono 32,7% mieszkańców, w Harasiukach- 31,9%, w Rudniku nad Sanem- 29,3%, Ulanowie- 28,8%, w Krzeszowie- 28,4%, w Jarocinie- 25,9%, Jeżowem- 21,1%.
Komentarze