Kiedy należy wykonać badanie jakości jedzenia dla zwierząt?
Wielu z nas doskonale wie o tym, że jakość jedzenia dla zwierząt jest badana niemal nieustannie. Karmę dla zwierząt rzecz jasna produkują wielkie koncerny, a w ich przypadku badania jakościowe to opcja niemal obowiązkowa. Oznacza to oczywiście, że puszce dla psa nie powinny znaleźć się kawałki szkła lub kamienie, ale to nie wszystko.
Pasze produkowane masowo.
Badanie pasz w przypadku jedzenia dla psów i kotów to rzecz jasna standard w przypadku wielu producentów, ale i w tym przypadku produkcja jest nieco podzielona, czyli produkuje się tanie puszki dla psów i kotów, oraz te drogie. Droższe zawierają w swoim składzie więcej mięsa i niewiele wypełniaczy takich jak mączki. Kluczowe znaczenie ma też to, że w przypadku droższych karm klienci chcą wiedzieć, co kupują i dlatego to dbanie o poziom konkretnej marki jest rzecz jasna standardem. Widać to choćby po wpisach na portalach społecznościowych, czyli w taniej puszce dla psa trafiają się czasami ciała obce, ale w droższych i lepszych jakościowo wyrobach tego typu wpadka nie powinna mieć miejsca i z tej przyczyny badania są bardzo drobiazgowe. Badanie dotyczy również składu karmy – tego, jakie substancje zawiera, czy nie zostały w niej użyte szkodliwe środki, czy konserwanty, a także jakości mięsa wykorzystanego do produkcji.
Pasze dla zwierząt dużych.
Niektórzy z nas wiedzą, że pasze dla zwierząt dużych wytwarza się w sporych workach lub na zlecenie konkretnego gospodarza, czyli w ich przypadku to badanie pasz musi być też wykonywane raz na jakiś czas. Mowa tu o tym, że w tym przypadku proces produkcji odbywa się na wielkich i masywnych maszynach i właśnie w ich wnętrzu raz na jakiś czas trafiają się zanieczyszczenia. Maszyny takowe regularnie się myje, ale ta czynność nie zawsze jest w stu procentach dokładna i czasami w konkretnej maszynie zostają zanieczyszczenia z poprzedniego mieszania. Badania pozwalają na wykrycie tych zanieczyszczeń, szkodliwych substancji, które mogły wytworzyć się w procesie produkcji, a także na kontrolę jakości wyprodukowanych pasz.
Pasze dla ryb.
Badanie pasz jest też powiązane z przemysłową hodowlą ryb. Gdyby nie to dokarmianie specjalnymi paszami, proces hodowli przebiegałby znacznie dłużej, a co za tym idzie koszt takiej hodowli, a także samej ryby ze sklepu, byłby znacznie większy. Tego typu sprawy poboczne związane z hodowlą są bardzo ważne, bo to jest produkcja jedzenia dla ludzi, a ta jest powiązaną ze spełnianiem określonych norm, czyli bez badań się nie obejdzie. Dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa istotne jest, żebyśmy jedli zdrową żywność, a tego nie da się osiągnąć bez kontroli nie tylko zdrowia zwierząt, ale też tego, czym są karmione.
Komentarze