Rurki termokurczliwe
Właściwa izolacja połączeń elektrycznych jest bardzo istotna dla ochrony znajdujących się w nich kabli przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych i uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrym rozwiązaniem są tutaj rurki termokurczliwe. Co warto wiedzieć na ich temat?
Podstawowe funkcje rurek termokurczliwych
Rurki termokurczliwe zapewniają właściwą izolację połączeń elektrycznych oraz ochronę kabli i wiązek przed przetarciem i środowiskiem zewnętrznym. Umożliwiają one naprawę połączeń kablowych i są uniwersalne, dzięki czemu dobrze chronią przewody o różnych średnicach. Świetnie sprawdzają się przy uszczelnianiu miejsca montażu złączy.
Obecnie na rynku dostępne są rurki wykonane z nowoczesnych materiałów, m.in. elastomeru, plastycznego poliolefinu lub poliolefinu sieciowanego (POX). Ich rozmiar przed obkurczeniem może wynosić od 1 do 120 mm. W ofercie sklepów takich jak np. tme.eu możesz zakupić rurki w różnych kolorach, także przezroczyste.
Niektóre wersje posiadają wewnątrz specjalny klej umożliwiający mocowanie rurki na przewodzie w momencie obkurczania, co gwarantuje większą szczelność połączenia. Możesz też dobrać odpowiedni współczynnik kurczliwości (od 2:1 do 6:1), który określa, o ile przy aplikacji zmniejsza się początkowa średnica materiału.
Rurki, które charakteryzują się dużym stopniem kurczliwości, szczelnie osłaniają cienki przewód wraz z dużym złączem. Umożliwiają też wyprowadzenia cienkiego kabla z grubej wiązki bez dodatkowych elementów pośredniczących. Dodatkowo można nimi skutecznie osłonić połączenie przewodów o różnych średnicach.
Rurki termokurczliwe są odporne na duże wahania temperatur i można je stosować w zakresie od -55°C do 125°C. Ta przydatna cecha pozwala na ich wykorzystanie w motoryzacji i przemyśle. Są one również trudnopalne i elastyczne, nie zawierają też halogenów. Dobrze chronią przed wilgocią i zapewniają właściwą izolację elektryczną.
Sprawdzą się także w instalacjach energetycznych, gdyż ich napięcie przebicia może sięgać nawet 25 kV/mm.
Jak stosować rurki termokurczliwe?
Rurkę należy podgrzać do temperatury przekraczającej 110–125°C, aby doszło do obkurczenia. Najlepiej zrobić to z użyciem strumienia gorącego powietrza. To najbezpieczniejsza metoda, która nie uszkodzi podgrzewanej rurki.
Jakiego rodzaju rurki są dostępne w ofercie?
Szeroki wybór rurek termokurczliwych to możliwość znalezienia odpowiednich produktów w zakresie kształtu, koloru, temperatury pracy czy współczynnika termokurczliwości.
Oprócz typowych rurek termokurczliwych do najpopularniejszych rodzajów należą:
• kapturek termokurczliwy,• kształtka termokurczliwa,
• palczatka termokurczliwa,
• termokurczliwa mufa naprawcza.
Dostępne są także pełne zestawy rurek termokurczliwych czy połączeń. Oprócz rurek termokurczliwych z klejem lub bez kleju najczęściej spotyka się rurki cienkościenne, elastyczne, z podwójną ścianką czy proste. Rurki mogą być też specjalnie wyprofilowane, jak np. rurki termokurczliwe kątowe, kształtki czy palczatki. To ułatwia ich zakładanie w specyficznych miejscach.
Komentarze