Czy na obwodnicy pojawią się ekrany akustyczne?

Image

W połowie maja br. została otwarta obwodnica Stalowej Woli i Niska. Wkrótce po tym kiedy puszczono ruch kołowy, mieszkańcy m.in. Skarpy i działkowcy zaczęli skarżyć się na potężny hałas dobiegający z drogi. Czy jest szansa na ekrany akustyczne?

Sprawą nadmiernego hałasu zajęli się radni Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, którzy nie tylko rozmawiali z mieszkańcami, ale także zbierali podpisy pod petycją skierowaną do GDDKiA w sprawie montażu ekranów akustycznych. Podpisało się pod nią 760 osób. 19 lipca petycja trafiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

22 lipca radni Renata Butryn i Dariusz Przytuła wystosowali interpelację do przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawie montażu ekranów akustycznych.

Nowo otwarta obwodnica Stalowa Wola - Nisko została wybudowana na wysokim nasypie, z długimi podjazdami i zjazdami o dużym nachyleniu, a także długimi prostymi odcinkami drogi bez ograniczenia prędkości (obszar niezabudowany z dopuszczalną prędkością do 90 km/h), bez ekranów akustycznych i jakiejkolwiek naturalnej osłony. To skutkuje uciążliwym hałasem, którego konsekwencją jest brak odpowiednich warunków do wypoczynku w domu, na terenie ogródków działkowych i terenach rekreacyjnych nad Sanem. Mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych położonych w sąsiedztwie obwodnicy mówili o problemach ze snem (utrudnione zasypianie, gwałtowne wybudzenie), narastającym zmęczeniu, potęgujących się objawach zdenerwowania i stresu- czytamy w interpelacji.

Radni Butryn i Przytuła w swojej interpelacji zaznaczyli, że na stronach GDDKiA oraz RDOŚ w Rzeszowie niemożliwe jest znalezienie dokumentu z sierpnia 2018 roku o ponownej ocenie oddziaływania na środowisko nowej drogi. W związku z tym zwrócili się w swojej interpelacji z prośbą o:

- pozyskanie pełnej treści wniosku wykonawcy inwestycji z 31.08.2018 r. o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji (ZRID),

- pozyskanie powtórnej oceny oddziaływania na środowisko, którą Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska uzgodnił 9.04.2019,

- udostępnienie dokumentów opisujących udział Rady Miejskiej w Stalowej Woli w procesie wydawania decyzji w sprawie budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska.

- udostępnione dokumentów potwierdzających przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami Stalowej Woli i wpływających z nich wniosków.

Biuro Rady Miejskiej w Stalowej Woli opublikowało informację o przedłużeniu terminu udzielenia odpowiedzi na interpelację do czasu uzyskania niezbędnych dokumentów od Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Treść interpelacji można znaleźć Tutaj

W sprawie instalacji ekranów akustycznych zwróciliśmy się z pytaniem do wiceministra infrastruktury Rafała Webera.

- Po udostępnieniu S19 i po pełnym funkcjonowaniu układu komunikacyjnego, czyli obwodnicy Stalowej Woli i Niska oraz S19 między Rzeszowem a Lublinem, zostanie uruchomiona procedura porealizacyjna, czyli badanie hałasu i oddziaływanie hałasu na strefę zamieszkałą zarówno w Stalowej Woli, jak i Niska. Wtedy po tej analizie porealizacyjnej zostanie stwierdzone, czy hałas jest na tyle duży, że należy na podstawie obecnych przepisów prawa dobudować na pewnym odcinku ekrany akustyczne, czy nie. To jest w tej chwili jedyna możliwość prawna. Ta możliwość prawna funkcjonuje od bodajże 10 lat, w tej sprawie się nic nie zmieniło. Tak budowali nasi poprzednicy, tak i my budujemy- wyjaśnia wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Na decyzję trzeba więc będzie jeszcze trochę poczekać.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =