Gdzie szukać pożyczki prywatnej?

Materiał zewnętrzny Image

W krajach anglosaskich jednym z najpopularniejszych produktów finansowych okazują się pożyczki prywatne. Od kilku lat również w Polsce są dostępne, znacznie poszerzając wybór dla potencjalnych pożyczkobiorców. Warto jednak wiedzieć, jak i gdzie szukać pożyczki prywatnej, aby uzyskać zdecydowanie najlepsze warunki.

Nie tylko banki i instytucje pozabankowe mogą pożyczać pieniądze

Niby każdy to wie, a jednak wiele osób jest zaskoczonych, że produkt, jakim jest pożyczka prywatna nie oznacza kwot otrzymanych wyłącznie od rodziny czy znajomych. To także zobowiązanie udzielane na podobnych zasadach co kredyty lub pożyczki bankowe czy instytucji pozabankowych. Podstawowa różnica dotyczy natomiast tego, kto jest pożyczkodawcą – w tym przypadku to osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z branżą finansową. W zasadzie można mówić o prywatnym inwestorze, który w ten sposób zarabia na swoich wolnych środkach, lokowanych nie w bankach, w nieruchomościach albo na giełdzie, ale właśnie w pożyczki udzielane na procent w określonej wysokości.

Ważna kwestia – podstawę prawną dotyczącą warunków takiego finansowania stanowią zapisy kodeksu cywilnego. To pozwala na zdecydowanie szersze pole działania. Dlatego wszystkie szczegóły umowy pożyczkowej ustala się indywidualnie pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Dotyczy to terminu spłaty, wysokości rat, a także wysokości oprocentowania. Tym samym osoba zaciągająca tego typu zobowiązanie powinna w sposób rozsądny oszacować swoją zdolność do spłaty pożyczki w uzgodnionym harmonogramie.

Szybkie załatwienie pożyczki prywatnej

Najczęściej bywa tak, że osobie szukającej dobrej oferty pożyczki zależy szczególnie na czasie. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z propozycji online. Można je znaleźć np. na forach, portalach z ogłoszeniami albo na specjalnych serwisach internetowych poświęconych pożyczkom społecznościowym. Ta ostatnia opcja wydaje się najbezpieczniejsza (i to dla obu stron transakcji) ze względu na konieczność rejestracji i weryfikacji danych. To również sposób na najszybsze załatwienie wszystkich formalności, a przede wszystkim na trafienie rzeczywiście korzystnej oferty. Istnieje też opcja pożyczki prywatnej z dojazdem do domu. Jednak niekoniecznie na optymalną ofertę trafi się we własnym mieście. W związku z tym nie warto się ograniczać i lepiej szukać online – umowę do podpisu może przecież dostarczyć kurier.

Kolejna ważna kwestia – pożyczki prywatne dostępne są na nieco innych zasadach w porównaniu nie tylko z produktami bankowymi, ale i tymi z firm pozabankowych. W przypadku banków trzeba się liczyć z dużymi wymaganiami związanymi ze zdolnością kredytową, a także z koniecznością dostarczenia wielu dokumentów potwierdzających ową zdolność. Z kolei proces zaciągania pożyczek pozabankowych w dużym stopniu ma charakter zautomatyzowany. Natomiast pożyczki te wymagają przede wszystkim spisania umowy, ale jednocześnie umożliwiają indywidualne negocjowanie warunków.

Gdzie zatem szukać pożyczek prywatnych? Jedną ze skuteczniejszych metod jest skorzystanie z usług serwisów obie strony, pożyczkobiorców z inwestorami. Przykładem takiego serwisu jest platforma:

https://wygodnepozyczki.pl/

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim liczba formalności jest znacznie mniejsza. Co więcej, o tego typu zobowiązanie może się ubiegać nie tylko każda osoba, ale i firma.

Dlatego nie zaskakują pożyczki prywatne:

• bez zaświadczeń o dochodach,

• dla osób ze złą historią kredytową czy bez stałego źródła dochodu,

• z zajęciami komorniczymi,

• dla pracujących „na czarno”,

• dla firm zaczynających działalność lub z problemami finansowymi.

I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia – w przypadku pożyczek prywatnych nie ma znaczenia źródło finansowania, ponieważ stosuje się inne formy zabezpieczenia niż w bankach lub firmach pożyczkowych. W zasadzie dostępne są dwa rodzaje zobowiązań:

• pożyczki prywatne pod zastaw (z reguły nieruchomości lub samochodu – w zależności od wysokości zobowiązania),

• pożyczki prywatne pod weksel.

Dlatego tak istotne jest, aby dokładnie przeczytać umowę, zanim złoży się na niej podpis. Trzeba wiedzieć, co grozi w razie niewywiązywania się ze swoich zobowiązań (a często to utrata rzeczy o naprawdę dużej wartości).

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona