Wielki konkurs rozstrzygnięty
Zrealizowany przez nasze stowarzyszenie konkurs dla mieszkańców pt.: „Drzewo Roku 2021 w gminie Stalowa Wola” był konkursem o tematyce proekologicznej i stanowił część projektu poświęconego edukacji zadrzewieniach i zakrzewieniach na terenie gminy Stalowej Woli w Powiecie Stalowowolskim, ich znaczeniu w ochronie zasobów przyrodniczych i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także korzyściom jakie przynoszą one dla zdrowia obywateli.
- Myślę, że konkurs można uznać za udany. Trzeba wziąć pod uwagę, że w momencie jego ogłoszenia panował pełny locdown, szalał Covid, zima była długa i bardzo późno zaczęło się zazieleniać. Mając na uwadze doświadczenia z tegorocznego konkursu, na pewno wystartujemy za rok z nowym konkursem i wprowadzimy do formuły pewne modyfikacje. Wygrało drzewo ważne dla lokalnej społeczności przedszkolnej, dla rodziców, dzieci i sympatyków. Drugie miejsce zajęła najpiękniejsza lipa w Stalowej Woli zgłoszona przez pana Wojtka ze stowarzyszenia kibiców. Drzewo ma niesamowitą rozłożystą koronę, jest niesamowite. Natomiast trzecie miejsce zajęły Wiązy Szypułkowe związane z wsią Pławo. Drzewa już zostały zgłoszone przez gospodarza, który tam mieszkał i jego wnuka, jako kandydatury na pomnik przyrody. Mam nadzieję, że prezydent i rada miasta pozytywnie zaopiniują ten wniosek- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.
Projekt w formie zadania publicznego z zakresu edukacji ekologicznej został dofinansowany z budżetu Powiatu Stalowowolskiego w 2021 roku. Składa się on z trzech etapów tj.: wycieczki przyrodniczej do arboretum, konkursu „Drzewo Roku” oraz planowanych nasadzeń późną jesienią.
Konkurs rozpoczął się końcem kwietnia 2021 i był podzielony na 3 etapy tj.: zgłaszanie kandydatur, zakwalifikowanie drzew przez komisję konkursową oraz głosowanie. Komisja jednogłośnie podjęła decyzję, że podczas finału można było oddawać głosy na wszystkie zgłoszone kandydatury tj. 12 drzew:
1. Topola biała "Pławianka" zlokalizowana na błoniach nadsańskich,2. Sosna Wejmutka w Parku Charzewickim,
3. Wiązy Szypułkowe w grupie "Brama do Pława" przy ul. Poniatowskiego,
4. Topola Biała „Torowianka”, w bliskiej odległości ul. Traugutta,
5. Sosna zwyczajna przy ul. Niezłomnych,
6. Lipa Szeroka przy ul. Siedlanowskiego,
7. Topola Wielkolistna (osobliwość dendrologiczna) zlokalizowana między MDK a PSP 4 przy ul. Niezłomnych,
8. Wiąz Szypułkowy zlokalizowany na terenie Klasztoru,
9. Klon „4 pory roku” na skraju ul. Wojska Polskiego i Jana Pawła 2,
10. Jodła „Srebrnowłosa Igiełka” zlokalizowana na terenie Przedszkola nr 4,
11. Sosna Zwyczajna na ul. Mickiewicza,
12. Wierzba Biała przy ul. Poniatowskiego.
Ostatecznie mieszkańcy głosami oddanymi podczas głosowania w mediach społecznościowych uznali, że zwycięzcy to:
3 MIEJSCE - Wiązy Szypułkowe w grupie „Brama do Pława" ul. Poniatowskiego – 125 głosów, zgłoszone przez Miłosza Dąbrowskiego,
2 MIEJSCE - Lipa Szerokolistna ul. Siedlanowskiego – 243 głosy, zgłoszona przez Wojciecha Dumę,
1 MIEJSCE - Jodła „Srebrnowłosa Igiełka”- 277 głosów. Zgłaszającym było Przedszkole nr 4 przy ul. WAŃKOWICZA, na terenie którego drzewo jest zlokalizowane.
Wyróżnienie – Sosna zwyczajna zlokalizowana przy ul. Niezłomnych zgłoszona przez Panią Weronikę Dąbrowską oraz klon „Cztery Pory Roku” zgłoszony przez Panią Joannę Kułagę.
Nagrodę specjalną za udział w głosowaniu wylosowała Pani Anna Wyrwał, która zagłosowała na lipę szerokolistną z ul. Siedlanowskiego. Nagrodę w postaci akcesoriów turystycznych ufundował radny Dariusz Przytuła.
Łącznie oddano 1100 GŁOSÓW, przy czym trzeba zaznaczyć, że każdy uczestnik mógł na daną kandydaturę oddać tylko jeden głos.
Drzewo „Srebrna igiełka”, które otrzymało najwięcej głosów, było wybrane przez dzieci z Przedszkola nr 4 w Stalowej Woli.
- To drzewo najbardziej spodobało się dzieciom, ponieważ jest zielone przez cały rok. Drzewo ma ponad 30 lat, jest najstarszym okazem w naszym przedszkolnym ogrodzie. Rośnie w pięknym otoczeniu, są tu i krzewy, i ogród lawendowy, i rododendrony, azalie. Drzewo, oprócz walorów artystycznych, swojej urody, jest też drzewem, które ma walory zdrowotne, ponieważ wiadomo, drzewa oczyszczają powietrze, a niedaleko mamy zakłady przemysłowe. Pełni też funkcje edukacyjne. Pod drzewem mamy pikniki, a w zimie jest ono stołówką dla ptaków. Dzieci wieszają karmniki, pokarm dla ptaszków, zbierają szyszki, które są wykorzystywane potem do nauki np. liczenia- mówi Joanna Dziakowicz, nauczycielka z Przedszkola nr 4 w Stalowej Woli.
Wiązy Szypułkowe, które uplasowały się na 3 miejscu zgłosił Miłosz Dąbrowski.
- Zgłoszenia dokonałem z 2 powodów. Pierwszy to ten, że drzewa te są tak ściśle związane z historią naszego regionu. Były obecne przy początkach Stalowej Woli. Miały dużą jakby wagę społeczną w Pławie, były lubiane przez mieszkańców. Wiem to też stąd, że dom rodzinny moich przodków gościł je na swoim podwórku. Uznałem, że to jest odpowiedni moment, żeby coś z tym zrobić i zaprezentować je światu. Wiązy Szypułkowe mają ponad 130 lat- mówi Miłosz Dąbrowski
Stowarzyszenie składa wielkie podziękowania dla Starostwa Powiatowego za dofinansowanie projektu i wsparcie konkursu oraz kieruje podziękowanie dla prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego, za symboliczne włączenie się do konkursu i ufundowanie nagród dla mieszkańców, którzy uczestniczyli w konkursie.
Podziękowania płyną też do wszystkich osób, które wzięły udział w konkursie oraz wszystkich tych, którzy oddali głosy na kandydatury zgłoszone do konkursów. Specjalne podziękowanie skierowało stowarzyszenie do portalu salowemiasto.pl, który objął patronat honorowy nad konkursem.
Komentarze