Leczenie uzależnień: farmakologia a terapia dla uzależnionych
Leczenie uzależnień zawsze stanowi bardzo poważną decyzję, nic więc dziwnego, że pociąga za sobą stres. Każda zmiana, nawet pozytywna, jest dla przyszłego pacjenta nowym wyzwaniem, zaś w przypadku osób uzależnionych dochodzi do tego konieczność przyznania się do swojej słabości. Niezależnie od tego, czy wskazanie pada na metodę terapii indywidualnej, grupowej czy leczenie farmakologiczne uzależnienia od alkoholu bądź narkotyków, lęk i obawy są naturalne. Jakie najważniejsze mity z nimi związane warto rozwiać?
1. Na czym polega terapia uzależnień?
2. Farmakologia w leczeniu alkoholizmu
3. Co warto wiedzieć o ośrodkach leczenia?
Schemat leczenia uzależnień jest bardzo podobny, jeśli chodzi o alkoholizm, leczenie narkomanii czy leczenie hazardu. Różnią się jedynie środki wiodące do celu.
Na czym polega terapia uzależnień?
Każde leczenie uzależnienia ma na celu przede wszystkim nauczenie pacjenta samodzielnego życia w trwałej abstynencji. W przypadku narkomanii czy alkoholizmu mówi się o przewlekłej chorobie mózgu, co oznacza, że osoby uzależnione nie są w stanie całkowicie wyleczyć się z tego stanu. Muszą zaakceptować taki stan rzeczy, a następnie zdecydować się na zachowanie abstynencji przez resztę swojego życia i poradzić sobie z trudnościami, które niewątpliwie pojawią się na drodze do tego stanu.
Nauka prawidłowego funkcjonowania po zakończeniu terapii osiągana jest poprzez takie elementy jak:
• psychoterapia indywidualna,
• psychoterapia grupowa,
• zajęcia terapeutyczne,
• terapia prowadzona przez ośrodek terapii uzależnień.
Z problemem uzależnienia zmagać się można w warunkach stacjonarnych lub w warunkach ambulatoryjnych. Za najskuteczniejsze leczenie odwykowe uważa się psychoterapię w miejscu, jakim jest prywatny ośrodek odwykowy. Proces polega na tym, że umieszcza się osobę uzależnioną w miejscu, w którym uzyska ona profesjonalną pomoc. Kolejne etapy działalności leczniczej w ośrodku terapii uzależnień to:
• uświadomienie pacjentów, że są są chorzy i potrzebują leczenia, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem,
• zaakceptowanie uzależnienia fizycznego i zgoda na realizację dalszego leczenia,
• detoks alkoholowy,
• umiejętność radzenia sobie z głodem alkoholowym i nawrotami choroby,
• radzenie sobie z emocjami, problemami i relacjami międzyludzkimi bez udziału substancji psychoaktywnych.
Warunkiem sukcesu terapii jest zaangażowanie w leczenie i aktywna praca z osobą uzależnioną. Jeśli po prostu przychodzi ona na terapię stacjonarną, ale pozostaje bierna, postępy będą trudne do osiągnięcia.
Farmakologia w leczeniu alkoholizmu
Jeśli odwyk alkoholowy i psychoterapia nie dają zadowalających efektów, osoba uzależniona może uzyskać wsparcie farmakologiczne. Na rynku dostępnych jest kilka leków, które wydłużają okresy niepicia, redukują ochotę na dostarczenie alkoholu do organizmu i ograniczają stany euforyczne po spożyciu.
Co warto wiedzieć o ośrodkach leczenia?
Leczenie alkoholików lub w ogóle leczenie uzależnień w ośrodku cechuje się dużą skutecznością, gdyż ułatwia detoks i całkowite odcięcie się od szkodliwych bodźców.
Prywatny ośrodek terapii uzależnień EMPATIA
Skuteczne leczenie uzależnień:
• leczenie alkoholizmu• leczenie narkomanii
• leczenie hazardu
• leczenie uzależnień behawioralnych
Maszewo 14A
09-400 Brwilno
Skontaktuj się ośrodkiem i uzyskaj pomoc!
E-mail:
terapia@osrodek-empatia.com
Tel:
725 421 229
Strona www:
https://www.osrodekempatia.pl/
Komentarze