Ile kosztowała Fabryka Maseczek?
W 2020 roku w Stalowej Woli oddano do użytku halę produkcyjno- magazynową. Właścicielem obiektu budowlanego, zlokalizowanego w naszym mieście, w sąsiedztwie ulic Kasprzyckiego i Tołwińskiego, jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Obiekt ma powierzchnię ponad 11,5 tys. m2, zaplecze socjalno- biurowe i 160 miejsc parkingowych. Wykonawcą inwestycji wartej ponad 24 mln zł była firma Mirbud S.A.
Z uzyskanych informacji, w ramach realizowanego przez stowarzyszenie „Nasze miasto” wniosku UDIP, Tomasz Miśko – Dyrektor Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu odpowiada, że obiekt budowlany składa się z:
- budynku hali produkcyjnej z zapleczem administracyjno-socjalnym, o łącznej pow. 11.639,00 m2 (hala podzielona jest na trzy segmenty: A, B i C, z których każdy stanowi odrębną funkcjonalnie część użytkową, przeznaczoną na cele produkcyjne i magazynowe),
- drogi wewnętrznej, placu manewrowego, miejsc postojowych, oświetlenia zewnętrznego i ogrodzenia,- na pozostałych Segmentach B i C, na mocy zawartych umów najmu, zlokalizowany jest jeden z czołowych polskich przetwórców tworzyw sztucznych.
To co najbardziej elektryzuje społeczność lokalną oraz ogólnokrajową to fakt, że z uwagi na aktywne włączenie się ARP S.A. w wykonywanie zadań publicznych, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii COVID-19, Segment A hali, na podstawie umowy, został przeznaczony na potrzeby produkcji maseczek medycznych, którą realizuje polski przedsiębiorca. Otwarta ponad rok temu hala, miała w założeniu produkować 30 mln maseczek miesięcznie. O fabryce w Stalowej Woli rozpisywały się media w całym kraju. Wtedy wciąż trwały przygotowania do uruchomienia produkcji. Niestety, produkcja nie ruszyła do dziś. Jedyna produkcja związana była z testami maszyn i przygotowaniami produktu do certyfikacji. Fabryka w Stalowej Woli, w której miały być produkowane maseczki, miała być uruchomiona w ramach inicjatywy Polskie Szwalnie. W hali zamontowano urządzenia do produkcji maseczek medycznych 3PLY w typach I, II oraz IIR oraz maseczek FFP2 w wersji ochronnej, w tym medycznej. Projekt Polskie Szwalnie zainaugurował w kwietniu 2020 r. prezydent Andrzej Duda.[/p]
Stalowowolskie stowarzyszenie „Nasze Miasto” wnioskiem z 26 października 2020 roku zwróciło się do spółki o udostępnienie informacji publicznej w zakresie całkowitego kosztu budowy i uruchomienia fabryki ochronnych maseczek w Stalowej Woli. ARP odmówiło udostępnienia żądanej przez Stowarzyszenie informacji publicznej z uwagi na tajemnicę przedsiębiorcy. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na mocy orzeczenia uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz stowarzyszenia (syg. akt II SA/Wa 2526/20).
- Na wstępie bardzo chcielibyśmy podziękować sieci obywatelskiej WATCHDOG POLSKA za pomoc prawną. W tej chwili czekamy na uzasadnienie z urzędu i ciężko powiedzieć coś więcej. Na pewno cieszy fakt, że nasza skarga okazała się skuteczna, a mieszkańcy za jakiś czas dowiedzą się o kosztach jakie poniosła ARP w związku z tą-podkreślę mocno- publiczną inwestycją, w której powstanie zaangażowane były najwyższe organy Rzeczypospolitej Polskiej– komentuje Łukasz Banasik ze stowarzyszenia „Nasze Miasto”.
Jak ustaliło również- nie bez kłopotów- stowarzyszenie (na mocy decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego) wpływy do gminnej kasy z tytułu podatków oraz innych obciążeń za 12 miesięcy w związku działalnością tego obiektu wynoszą 256 tys. zł.
Warto podkreślić, że ARP S.A. jest spółką akcyjną w nadzorze Prezesa Rady Ministrów ze 100- procentowym udziałem Skarbu Państwa.
Komentarze