Oczko wodne w ogrodzie - rodzaje

Image

Posiadacze ogrodów bardzo często chcą urozmaicić jego wygląd decydując się na założenie oczka wodnego. Tutaj pojawia się pytanie jaki typ zbiornika wodnego chcemy wybrać. Wybór oczka wodnego jest ściśle związany z naszym budżetem, a także z ilością miejsca w ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem są zbiorniki naturalne, ale nie wszędzie mogą one powstać. Najczęściej spotykane są zbiorniki foliowe, betonowe, murowane, z kręgów betonowych, z gliny, z papy, iłu, bądź gotowe zbiorniki plastikowe. Czym charakteryzują się konkretne oczka wodne?

Najczęściej spotykane oczko wodne w ogrodzie

Zbiorniki foliowe - folia to najczęściej spotykany materiał do budowy stawu ogrodowego. Jest elastyczna, dzięki czemu oczko wodne może przybrać przeróżne kształty. Folia dobrej jakości ma bardzo wiele zalet: jest odporna na promieniowanie UV, jest odporna na uszkodzenia oraz mróz, jest elastyczna i nie jest wrażliwa na przerastanie korzeni. Ważne jest, aby nie wykorzystywać zwykłych folii, ponieważ po czasie stają się one zagrożeniem dla środowiska. Do oczka wodnego używa się specjalnej folii, która jest przeznaczona do budowy zbiorników wodnych. Dodatkowo takie folie dają gwarancję, że po czasie nie zmienią swoich właściwości. W sklepie ogrodniczym możemy dostać folie w kolorze czarnym, niebieskim, oliwkowozielonym, a także brązowym. Najczęściej używa się foli z PCV, choć coraz częściej spotykane są również folie kauczukowe, ponieważ są one wyjątkowo odporne na mróz i można je układać w trakcie mrozu. Wymiary oraz kształt folii wyznaczany jest za pomocą sznurka, który jest umocowany na kółkach wzdłuż linii brzegowej. Klasyczne wymiary folii wynoszą 4 i 6 metrów. Następnie należy określić szerokość, długość i głębokość zbiornika, a na podstawie tych danych określamy ilość potrzebnej folii. Kolejnym ważnym aspektem jest grubość wybieranej folii. Folia, która ma grubość około 0,5 mm zdecydowanie wystarczy do wybudowania zbiornika o powierzchni 15-20 m2. Jeśli obciążenia w zbiorniku wodnym mają być większe to potrzebna będzie folia o grubości od 0,8 mm do 1 mm.

Zbiorniki betonowe - lata temu były to najbardziej popularne rodzaje zbiorników. Takie oczko wodne miało zazwyczaj pionowe ściany przez co wiele gatunków roślin wodnych nie mogło być w nich uprawiane. Dziś są to coraz rzadziej spotykane typy oczek wodnych. Do ich negatywnych cech należy przede wszystkim wysoki koszt materiałów z jakich są one wykonane, a także potrzeba dużej ilości miejsca, pęknięcia, które tworzą się po kilku zimach i niemożliwość uprawy kwasolubnych roślin, ponieważ alkalizują one wodę. Do pozytywów, które niesie ze sobą posiadanie takiego oczka wodnego należy to, że nie przerastają go korzenie roślin i można je wybudować na każdym podłożu. To oczko wodne może mieć fantazyjny wygląd, ale trzeba liczyć się z tym, że wtedy będą szybciej pękać. Beton z jakiego powinno być wybudowane tego typu oczko wodne musi być najwyższej jakości, a grubość ścian odpowiednia do pozostawienia wody na zimę powinna wynosić około 50 cm.

Obrazek

Jeśli myślisz o wybudowaniu oczka wodnego odwiedź tę stronę Internetową i dowiedz się więcej oraz znajdź wszystko do oczka wodnego: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne

Zbiorniki murowane - to typ zbiorników, który jest podobny do zbiorników betonowych, jednak przeważają nad nimi znacząco przede wszystkim z tego powodu, że znacznie rzadziej pękają. Do wybudowania takiego zbiornika wykorzystuje się zazwyczaj cegłę. By zwiększyć odporność i to oczko wodne w ogrodzie było bardziej trwałe, należy użyć do niego papy, zaprawy betonowej oraz smoły. Mur powinien być otynkowany z każdej strony, a także posmarować go smołą od zewnątrz, natomiast od środka przekleić go papą dachową. Dodatkowo od środka należy dobudować mur o szerokości cegły, który należy otynkować. Do mniejszych zbiorników grubość muru powinna wynosić długość cegły. Beton do tynkowania od środka powinien być wzbogacony o środek uszczelniający.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =