Jak poprawić kondycję przed wyjazdem w góry
Długo wyczekiwany urlop zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas tegoroczny urlop zamierza spędzić w górach. Przed takim wyjazdem trzeba odpowiednio wcześnie zadbać o swoją kondycję.
Aktywność fizyczna na co dzień
Większość z nas pracuje w pozycji siedzącej. Ważne jest, jak spędzamy czas wolny po pracy. Jeżeli po powrocie z pracy zasiadamy przed telewizorem lub przed komputerem, ciężko oczekiwać, że nasz organizm dobrze zniesie kilkugodzinny marsz po górach. Warto poświęcić więc trochę czasu na aktywność fizyczną.
Na początku mogą to być drobne czynności, które nie wymagają wiele czasu i wysiłku, a rozruszają ciało. Wiele korzyści przyniosą spacery.
Jeżeli dojeżdżamy do pracy komunikacją miejską, warto wysiąść jeden lub dwa przystanki wcześniej i pokonać ten kawałek pieszo. Warto też zrezygnować z windy na rzecz schodów. Chodzenie po schodach wzmacnia mięśnie ud, łydek i pośladków – mięśnie, które są najbardziej zaangażowane do pracy podczas wędrówek po górach. Te mięśnie doskonale wzmocnią też ćwiczenia na sprzętach takich, jak orbitrek kupiony w marbo-sport.pl, rowerek treningowy, stepper.
Regularne ćwiczenia fizyczne
Aby więc dobrze przygotować organizm do trekkingu, najlepiej wprowadzić do swojego harmonogramu dnia regularne ćwiczenia fizyczne. Trzeba wybrać takie ćwiczenia, które sprawiają przyjemność. Nie ma sensu katować się ćwiczeniami, których nie lubimy. Bardzo dobre efekty przyniesie bieganie i jazda na rowerze.
Nie należy zaczynać od dużego wysiłku. Wysiłek fizyczny trzeba dostosować do własnych możliwości. Stopniowo można zwiększać czas i intensywność treningów. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.
Osoby wysportowane, aktywnie fizycznie, doświadczeni piechurzy i biegacze nie powinny mieć problemów z pokonaniem dłuższych tras w górach. Osobom, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia, zadyszka, bóle mięśni, zakwasy z pewnością odbiorą radość z pięknych widoków górskich.
Jeżeli zamierzamy wędrować po dolinach i po niskich górach, nie musimy się specjalnie przygotowywać. Jednak gdy planujemy wędrówki po trudniejszych terenach, trzeba wcześniej rozruszać i wzmocnić mięśnie. Wędrówki po górach mają być przyjemnością.
Nie należy „porywać się z motyką na słońce”, jeśli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani. Nieprzygotowany organizm, nierozruszane mięśnie i stawy mogą prawić przykre niespodzianki w postaci nudności, omdleń, zawrotów głowy, urazów i kontuzji.
Komentarze