Mój Prąd 3.0 - co wiemy o nowym naborze
Już 1 lipca 2021 roku rusza kolejna, trzecia odsłona programu “Mój Prąd”. Wszyscy prosumenci, którzy zainwestowali we własną elektrownię słoneczną po 31 stycznia 2020 roku, będą mogli skorzystać z nowej puli środków, przeznaczonych na dofinansowanie instalacji do nowoczesnego domu. Jak wygląda nabór do nowej edycji programu, jakie warunki należy spełnić aby otrzymać dofinansowanie i co obejmuje wsparcie?
Co to jest program „Mój Prąd”?
Program „Mój Prąd” ma za zadanie wsparcie finansowe osób decydujących się na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. Głównym celem programu jest zmaksymalizowanie produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki na terenie całego kraju. Dotychczas zostały przeprowadzone dwa nabory – pierwszy z nich trwał od 30.08.2019 do 20.12.2019 r., drugi od 13.01.2020 do 06.12.2020 r. Każdy z nich zakończył się sukcesem. Według najnowszych danych NFOŚiGW w programie na dzień 5 maja 2021 roku złożono 266 407 wniosków o dofinansowanie. Wypłaconych zostało już 190 045 dotacji, co oznacza 953 046 420,80 zł dofinansowania. Rozpatrywanie wniosków złożonych w programie Mój Prąd (I i II nabór) zakończy się najprawdopodobniej już w połowie 2021 roku, przed uruchomieniem kolejnego naboru. Wsparciem w poprzednich edycjach objęte zostały mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWp. Kwota dofinansowania wyniosła do 5 tys. złotych.
Warunki programu „Mój Prąd 3.0”
Tak, jak w poprzednich naborach, dotacja jest przeznaczona dla osób fizycznych, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby w przedziale mocy instalacji od 2 do 10 kWp. Do nowej edycji programu „Mój Prąd” zostaną zakwalifikowane instalacje fotowoltaiczne, które zostały zakończone po 31 stycznia 2020 roku. Warunkiem jest to, że przed wysłaniem wniosku projekty muszą być zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego).
Fotowoltaika i nie tylko...
Do tej pory, program “Mój Prąd” zakładał jedynie dofinansowanie do fotowoltaiki. W trzeciej edycji, dotacje mają objąć także dodatkowe urządzenia zwiększające autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej, jak magazyny energii czy przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych. Informacje o rodzaju i wielkości dofinansowania nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone. Odpowiedzialne za to instytucje – Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – są w trakcie prac nad szczegółami dotyczącymi nowej odsłony programu.
„Mój Prąd 3.0” a ulga termomodernizacyjna
Najprawdopodobniej, tak jak w przypadku poprzednich edycji, dotacja „Mój Prąd 3.0” nie będzie opodatkowana i można ją będzie łączyć się z ulgą termomodernizacyjną. Dzięki uldze, podatnik może zyskać nawet 53 tysiące złotych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku otrzymania zwrotu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, należy doliczyć do podstawy opodatkowania za 2021 rok kwotę uzyskaną z dotacji z programu „Mój Prąd”.
Komentarze