Czym są buty robocze z blachą?
Dla dość wielu z nas buty robocze z blachą to skórzane i masywne buty zaliczane do tych, w których pracuje się w zimę lub w późną jesień, Obuwie to poza trwałością wyróżnia też ten stalowy nosek zabezpieczający palce stóp przed zmiażdżeniem lub przed ucięciem. Wzmocnienia takowe są normą w butach roboczych i to już od wielu lat i co najciekawsze stały się one też stałym elementem mody.
Czy buty robocze muszą mieć blachę?
Wielu pracujących w typowych butach, czyli w tych bez blachy i innych metalowych wzmocnień doświadczyło jakiegoś nieciekawego urazu stopy.
Mowa tu dokładnie o tym, że na stopę dość często upada cos takiego jak cegła lub metalowy kształtownik, czyli cos twardego i posiadającego znaczną masę. Może wtedy dojść do rozcięcia skóry na stopie lub nawet do pęknięcia jednej z kości stopy. Wzmocnienia wykonane z blachy stalowej, które nie są cienkimi, chronią stopę przed rozcięciem skóry i przed pęknięciami kości stóp.
Kluczowe znaczenie ma też i to, że w najnowszych butach roboczych wzmocnień z blachy stalowej przybywa. Mowa tu o tym, że te stalowe noski sięgają dalej, a buty te wykonuje się z grubszej skóry. Od strony wewnętrznej buty takowe otrzymują też specjalną tkaninę wyścielająca, która do pewnego stopnie rozprasza energię uderzenia, bo to but musi przejąć energię uderzenia, a nie stopa.
Czy elementów ze stali przybędzie w butach roboczych
Nie od dziś pewne jest to, że stalowe noski chronią przed uszkodzeniem lub nawet ucięciem palców stóp, ale chronić trzeba też inne kości stopy przed pęknięciami i złamaniami. W praktyce ta ochrona za pomocą stali to nie łatwa sprawa, bo stal chroni przed ostrymi przedmiotami, ale wtedy gdy nastaje mroźna zima, to przez stal bardziej odczuwa się temperatury i odmrożenia stają się niemal pewnymi.
Do pewnego stopnia chronić może jakiś kożuch we wnętrzu takiego roboczego buta, ale to nie rozwiązanie idealne i chyba dlatego pracuje się nad tym, by w tym obuwiu stalowy nosek zastąpić tym wykonanym z wyjątkowo odpornego tworzywa, które nie obniży ciepłoty ciała. Takie tworzywo może być twardszym od stali i na dokładkę znacznie lżejszym, a lekkość także ułatwia pracę i to znacząco, bo buty robocze muszą chronić przed urazami i być także należycie wygodnymi.
Usztywnienie nogi
Buty robocze z blachą mogą w sobie zawierać pewną ilość blachy stalowej, ale też muszą chwytać nogą ponad kostką. Mowa tu dokładnie o tym, że jeśli w bucie roboczym ustanie się krzywo na cegle, to dochodzi do urazu kostki i robi się nieciekawie, ale tylko wtedy, jeśli dany but roboczy to znoszony but sportowy niesięgający ponad kostkę.
Uraz takowy zazwyczaj wyklucza z pracy na kilka dni i nie jest to coś miłego, a but roboczy z blachą zaliczany do tych wyższych to też mniej obaw o kostki, choć w pracy ma się też styczność z różnego typu środkami chemicznymi i z maszynami, które mogą zaszkodzić kościom stóp. Dlatego same buty to jedynie połowa ochrony. Tę drugą połowę ochrony naszych stóp daje nam nasz spryt, czyli skłonność do unikania sytuacji niebezpiecznych, a takowych unika się zazwyczaj w prosty sposób.
Komentarze