Pielgrzymka do Częstochowy? Jakie w tym roku zasady?
W roku ubiegłym pielgrzymka na Jasną Górę odbywała się w trybie sztafetowym. Grupy pielgrzymkowe wymieniały się na trasie, by do Częstochowy dotrzeć jedynie na zasadzie przedstawicielstwa. Jak będzie w Roku Pańskim 2021?
Główny Inspektor Sanitarny opublikował „Wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce”. To decyzja bardzo wyczekiwana przez tych wszystkich pątników, którym w 2020 roku nie było dane osobiście pokłonić się Pani Jasnogórskiej. Ubiegłoroczne obostrzenia zmusiły niektóre diecezje do rezygnacji z pielgrzymek. U nas pielgrzymka była, ale nie taka, jaką chcieliby przeżywać wierni naszej diecezji.
Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zwróciła się do organizatorów wszelkich pielgrzymek o dostosowanie swoich planów organizacyjnych do wskazanych wymagań, z wykorzystaniem ubiegłorocznych doświadczeń bezpiecznej logistyki w warunkach pandemii.
- Obecna sytuacja w Polsce pozwala zwiększyć liczbę uczestników jednej pielgrzymki do 300, nie licząc zaszczepionych. Zagwarantowanie bezpieczeństwa jest możliwe pod warunkiem uczciwego przestrzegania procedur sanitarnych i funkcjonowania mobilnego, profesjonalnego personelu medycznego. W imię miłości bliźniego trzeba pamiętać o innych pątnikach i wielu ludziach goszczących pątników na trasie. Przestrzeganie uciążliwych przepisów i niewygody z tym związane są też pewną formą głębszej pokuty- informuje bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
W zeszłym roku pielgrzymi szli z zasłoniętymi maseczką ustami, a zanim wyruszyli, wypełniali ankietę covidowska. Każdy pątnik musiał posiadać płyn dezynfekujący, a zanim wyszedł na szlak, miał mierzoną temperaturę ciała. Nie było również wspólnych posiłków, ponieważ każdy miał mieć przy sobie własne jedzenie i picie.
Komentarze