Danuta Steczkowska spoczęła w Cieklinie, nie w Stalowej Woli

Image

Mimo, że jej całe niemal życie upłynęło w naszym mieście, a na cmentarzu komunalnym przy ulicy Ofiar Katynia spoczywa już jej mąż, znany i ceniony muzyk Stanisław Steczkowski, rodzina zdecydowała się urządzić uroczystości pogrzebowe seniorce rodu w stronach, z których pochodziła.

Danuta Steczkowska zmarła 17 listopada 2020 roku w wieku 77 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Pogrzeb odbył się 6 miesięcy później, 15 maja w kościele parafialnym w Cieklinie (powiat jasielski). Jej prochy spoczęły na tamtejszym cmentarzu.

Danuta Romana Steczkowska urodziła się 16 lutego 1942r. w Pilźnie. Dzieciństwo i okres szkoły podstawowej spędziła w Duląbce koło Jasła. Ukończyła Liceum Pedagogiczne dla Wychowawców Przedszkolnych w Jaśle, a następnie, w roku 1964, Studium Nauczycielskie w Krośnie. W tym samym roku rozpoczęła pracę nauczyciela w Szkole Podstawowej Nr 1 w Stalowej Woli. W 1967 roku wyszła za mąż za Stanisława Steczkowskiego. Z tego małżeństwa przyszło na świat 9 dzieci: Agata, Jacek, Krystyna, Justyna, Paweł, Magdalena, Cecylia, Marcin i Maria.

W roku 1978 Stanisław Steczkowski założył chór Cantus przy Zakładowym Domu Kultury (dzisiejszym Miejskim Domu Kultury) w Stalowej Woli. Od tej chwili Danuta Steczkowska prowadziła przygotowanie młodych adeptów sztuki wokalnej, jako nauczyciel śpiewu i muzyki w klasach chóralnych. Program klas chóralnych był programem autorskim, który Danuta i Stanisław Steczkowscy realizowali przez wiele lat działalności nauczycielskiej i wychowawczej. Był on nowatorski, ponieważ zajęcia klas chóralnych prowadzone były w normalnych szkołach podstawowych.

Chór Cantus odbył liczne trasy koncertowe – krajowe i zagraniczne, rozsławiając Podkarpacie, m.in.: we Włoszech, Francji, Danii, Belgii, Holandii, Niemczech, Austrii, Luksemburgu i Czechosłowacji. Chór Cantus nagrał dwie płyty długogrające, jest też laureatem wielu prestiżowych nagród, wyróżnień i dyplomów za działalność w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Niewątpliwie wielkim osiągnięciem Danuty Steczkowskiej jest nie tylko działalność pedagogiczna, ale przede wszystkim wychowanie utalentowanych dzieci, które tworzą zespół muzyczny pod nazwą Muzykująca Rodzina Steczkowskich. Jako zespół rodzinny, Steczkowscy koncertowali w Polsce i za granicą od najmłodszych lat. Mają na swoim koncie wydanie czterech płyt oraz prestiżowe nagrody i dyplomy z festiwali i konkursów krajowych oraz międzynarodowych. Zarówno Muzykująca Rodzina Steczkowskich, jak i chór Cantus kilkakrotnie uświetniali swoim muzykowaniem msze papieskie podczas wizyt u Ojca Świętego Jana Pawła II. Koncertowali dla Królowej Belgii Fabioli, prezydentów, ministrów oraz dyplomatów, jak również zagranicznych gości. Wielokrotnie gościli w programach radiowych i telewizyjnych. Dzieci Danuty Steczkowskiej rozsławiają Podkarpacie i Polskę, prowadząc działalność muzyczną, rękodzielniczą, nauczycielską i dziennikarską.

Danuta Steczkowska została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” w 2012 roku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =