Jak poprawnie czytać składy kosmetyków?

Image

Coraz bardziej zwiększa się świadomość ludzi na temat tego, że nie wszystkie składniki kosmetyków mają korzystne działanie. Często właśnie przez te składniki efekty naszej pielęgnacji nie są takie, jakie byśmy sobie życzyli. Nie ma jednak jednoznacznego podziału składników kosmetycznych na lepsze i gorsze. Niektóre z nich są uznawane za zupełnie bezpieczne, ale na osoby o konkretnym typie skóry czy włosów mogą nie zadziałać najlepiej. Istnieją składniki, które działają dobrze tylko w sposób pozorny. W składach kosmetyków znajdziemy też takie, które mogą podrażnić każdy typ skóry. Warto dowiedzieć się co nieco o składach, aby dobrać najlepsze dla nas kosmetyki. Oto kilka składników kosmetycznych, które są dość powszechnie stosowane.

Coco glucoside

Czytaj więcej: https://estetico.pl/coco-glucoside

Coco glucoside w składach kosmetycznych znajdziemy też pod nazwą glukozyd kokosowy. Pozyskuje się go z oleju kokosowego i cukrów owocowych. Ma on działanie myjące, pianotwórcze oraz emulgujące. Często znajduje się w składzie kosmetyków naturalnych, ponieważ jest on zdrowy dla naszej skóry i włosów, bezpieczny dla środowiska oraz biodegradowalny. Nie zawierają się w niż żadne szkodliwe składniki np. parabeny, siarczany laurylowe czy dietanoloamidy. Jest on bezpieczny dla wszystkich rodzajów skóry. Co więcej, coco glucoside znajduje się w grupie najłagodniejszych środków do mycia skóry. Ten składnik ma jeszcze więcej zalet- dobrze rozpuszcza się w wodzie, jest stabilny chemiczny i nie reaguje na zmiany PH. Najczęściej coco glucoside możemy znaleźć w produktach do mycia skóry i włosów, które powinny się pienić np. w szamponach, piankach czy żelach pod prysznic. Znajdziemy go w tak wielu kosmetykach, ponieważ świetnie radzi sobie z myciem naszej skóry i włosów- usuwa wszystkie zanieczyszenia.

Cetrimonium chloride

Czytaj więcej: https://estetico.pl/cetrimonium-chloride

Cetrimonium chloride jest składnikiem, który znajdziemy głównie w kosmetykach przeznaczonych do włosów- różnego rodzaju szamponach, maskach i odżywkach. Ma on dla włosów zbawienne działanie- dzięki niemu włosy łatwiej się rozczesują i mniej plączą, zapobiega elektryzowaniu się, zmiękcza, wygładza i nadaje włosom blask, a także zapobiega ich sklejaniu i nadmiernemu obciążeniu. Cetrimonium chloride jest też często dodawane do kosmetyków z innego powodu- składnik ten poprawia konsystencję kosmetyku. Ma też działanie bakteriobójcze- eliminuje mikroorganizmy z kosmetyku i z naszego ciała. Składnik ten powinien szczególnie znajdować się w pielęgnacji osób, które mają długie włosy, suche i zniszczone lub kręcone. Na te typy włosów cetrimonium chloride będzie działał najbardziej korzystnie. Jednak warto go używać przy każdym typie włosów, a szczególnie w miesiącach zimowych, ponieważ wtedy włosy najbardziej się elektryzują. Jest on zupełnie bezpieczny dla każdego typu skóry i włosów.

Benzyl salicylate

Zobacz więcej: https://estetico.pl/benzyl-salicylate

Benzyl salicylate jest inaczej nazywany salicylanem benzynu. Jest on związkiem głównie zapachowym, więc wzmacnia istniejący zapach kosmetyku oraz niweluje nieprzyjemne aromaty. Co więcej, pełni on funkcję filtra słonecznego o niskiej wartości oraz przedłuża trwałość kosmetyku. Znajdziemy go w płynach do kąpieli, szamponach, mgiełkach do ciała, kremach do twarzy, balsamach oraz perfumach. Jest on bezpiecznym składnikiem, ale nie dla wszystkich. Powinni go unikać alergicy, kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, ponieważ może wywołać podrażnienia i stany zapalne.

Sodium hyaluronate

Zobacz więcej: https://estetico.pl/sodium-hyaluronate

Sodium hyaluronate jest bardziej znane pod nazwą kwas hialuronowy. Jest on produkowany przez naszą skórę, ale wraz z wiekiem jego stężenie maleje. Dodaje się go do kosmetyków głównie w celu nawodnienia skóry i włosów, przez co stają się one bardzo nawilżone, ale nie obciążone. Wchodzi on również w reakcję z kolagenem i elastyną, dzięki czemu nasza skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Najczęściej spotykany jest w kremach do twarzy, ale znajdziemy go również w odżywkach i maskach do włosów. Do kosmetyków jest dodawany również z powodu tego, że przeciwdziała ich wysychaniu. Jest to bezpieczny składnik dla wszystkich typów skóry i włosów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =