Dlaczego uczniowie boją się wrócić do szkoły? Rozmowa z psychologiem
Iwoną Sodomir

Image

Wakacje, święta, ferie, czasem lekcja, która nagle przepadła. Pamiętacie wybuch radości? Chyba każdy z nas w czasach szkolnych cieszył się na wieść, że nie trzeba iść do szkoły, że będzie można wypocząć, wyspać się, wyszaleć do woli. Współczesne dzieciaki tego wolnego mają aż nadto. Dlaczego przestały się cieszyć, a wolność okazała się niewolą rujnującą psychikę?

Początkowo wydawało się, że lockdown nie potrwa zbyt długo i że będzie tak fajnie, że szkoła nie będzie szkołą, a czas wolny pozwoli wyluzować się i odpocząć. Ale mijały dni i szybko okazało się, że nie jest ani miło, ani przyjemnie. Nauka stała się wyzwaniem, bo przed ekranem komputera nie wszystko da się zrozumieć. Zabrakło przyjaciół, z którymi można porozmawiać i którym można się zwierzyć, z którymi można by pójść pograć w piłkę, pospacerować, dotknąć, klepnąć w ramię. Pojawił się stres, niepewność, niewiara w siebie, problemy emocjonalne. Do tego dodać należy lęk przed zakażeniem, śmiercią… Słowa płynące od specjalistów każdego dnia atakują z ekranów telewizorów, eksperci od wszystkiego przekonują, że coś złego może stać się nam lub naszym bliskim i izolacja, która na młode umysły zadziałała wręcz tragicznie. To wszystko sprawiło, że pandemia strachu zbiera właśnie żniwo.

Ze skutkami pandemii gospodarczo będziemy walczyć jeszcze długo, z psychicznymi jazdami, które zafundowaliśmy własnym dzieciom, młodym ludziom, którzy mają nieukształtowaną psychikę, możliwe, że jeszcze dłużej.

Dziś naszym i Państwa gościem jest pani Iwona Sodomir, psycholog szkolny, terapeuta. Rozmowa z nią przeprowadzona przez Tomasza Gotkowskiego ukazuje całą gamę problemów z jakimi borykają się uczniowie i ich rodzice. Wkrótce dzieci wrócą do szkół. Czy poradzą sobie emocjonalnie? Co zmieniła izolacja, jakie problemy zauważają psycholodzy? Co z umysłem młodego człowieka zrobiła izolacja? Dlaczego tyle dzieciaków nagle ma depresję i boi się powrócić do szkoły? Dlaczego młody człowiek tak mocno przeżywa lockdown? Jak pomóc własnemu dziecku?

Na te i inne pytania odpowie specjalista. Zapraszamy do obejrzenia ciekawego wywiadu.

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.