Radny chciałby, żeby w Stalowej Woli powstał sklep socjalny
Wiele rodzin, ale i osób samotnych, zwłaszcza w dobie pandemii, boryka się z problemami finansowymi. Brakuje na podstawowe produkty pierwszej potrzeby, brakuje nie tylko na to żeby żyć godnie, wielu brakuje na to żeby w ogóle żyć.
Koronawirus budżety wielu stalowowolskich rodzin wywrócił do góry nogami. Są tacy, którzy stracili pracę, ale też tacy, którzy musieli dobrze prosperujące biznesy zamknąć na głucho nie mogąc zarabiać na utrzymanie siebie i bliskich. Ci, którzy do tej pory nie zwracali uwagi na finanse, teraz nie mają na chleb. Póki są obostrzenia, póty musimy liczyć się z utratą posady i środków do życia. W naszym mieście nie brakuje osób, które tymczasowo lub na stałe doświadczają trudności finansowych i życiowych.
- Gmina Stalowa Wola wzorem innych miast w Polsce i w Europie powinna utworzyć pierwszy w tym regionie województwa sklep socjalny. Idea sklepów socjalnych wzięła się z doświadczeń miast Europy Zachodniej. W samym Wiedniu działa ich co najmniej 16. Sklep Socjalny to miejsce, w którym za okazaniem specjalnego skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznego i Powiatowego Urzędu Pracy można byłoby zakupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Powstaniu tych placówek przyświecają takie idee, jak integracja społeczna, pomoc dla ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji bytowej- napisał we wniosku o utworzenie takiego sklepu w Stalowej Woli radny Dariusz Przytuła.
Pismo skierowane zostało do prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego. Czy taki sklep pojawi się w naszym mieście? Gdzie mógłby być zlokalizowany i na jakiś zasadach mógłby działać, a przede wszystkim kto mógłby w nim kupować? Na te i wiele innych pytań trzeba by znaleźć odpowiedzi. Takie sklepy z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach. Sprzedawane w nich są produkty takie same jak w innych sklepach, pełnowartościowe (żywność i chemia). Ich cena jest za to niższa niż cena rynkowa.
- Z zakupów w Sklepie Socjalnym mogliby skorzystać mieszkańcy miasta (w tym i seniorzy), zarówno korzystający już z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, jak również osoby i rodziny nie korzystające jak dotąd z pomocy MOPS, których dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej oraz spełniają warunki do otrzymywania pomocy zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej tj.: 1 752,50 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, 1 320,00 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie- sugeruje radny.
Prowadzeniem Sklepu Socjalnego mógłby się zająć MOPS lub jakaś fundacja. Sklep współfinansowany mógłby być częściowo z budżetu Miasta Stalowa Wola lub Gmina mogłaby wspierać inicjatywę na przykład poprzez wynajem własnego obiektu na ten cel za symboliczną złotówkę. W sklepie mogłyby pracować osoby wcześniej bezrobotne lub zagrożone wykluczeniem społecznym, zamieszkałe w naszym mieście.
Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy taki sklep powinien powstać w naszym mieście?
Komentarze